Sınıf Öğretmenliği Mülakat Soruları

0

Sınıf Öğretmenliği Mülakat Soruları

Sınıf öğretmeni ne iş yapar?

Sınıf öğretmenler, devlet ya da özel öğretim kurumlarında görev alan, belirli sınıf gruplarına rehberlik, danışmanlık ve kendi branşında da hizmet veren bir öğretim üyesidir. Bunların yanı sıra, sınıfların düzeyine uygun olarak çalışma planı oluşturmak ile görevlidir. Çalışmalarının yanı sıra, yapılan uygulamalar sonrası öğrencilerin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeler sonrasında ortaya çıkan bir sorunun en hafif şekilde çözüme ulaştırılmasında rol oynamaktadır. Analiz sonuçlarını ortaya koyarak, belirli anketler yaparak, öğrenciler hakkında duygu ve görüşleri de öğrenerek, onlara tutum ve davranışlarının doğru bir şekilde sergilenmesinde yardımcı olmaktadır.

Rehberlik, psikolojik danışma programı gibi hizmetlerin yürütülmesinde görevlidir. Yine okul ve sınıf içerisinde yapılacak olan etkinliklerde de verimliliği esas alarak çalışmak durumundadır. Uygulamaların hazırlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesinde doğrudan görev alır.

Sınıf öğretmeni olmak için ne okumak gerekir?

Sınıf öğretmeni olmak için, ilgili fakültenin 4 yıllık bölümünden mezun olmak gerekmektedir. İlgili fakültenin ‘’ sınıf öğretmenliği ‘’ bölümü sonrası, devlet ya da özel kurumlarda hizmet verebilirler. Elbette ki öğretmen alan bilgisi sınavları dahilinde KPSS ile ataması gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sınıf öğretmeni mülakat aşamaları nelerdir?

Sınıf öğretmenliği için sözlü mülakat aşamaları dört farklı şekilde tamamlanmaktadır. Aşağıda 4 aşama birlikte verilmiş olurken, %25 oranla puanlama ve değerlendirme yapılarak 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

 • Konuyu kavrama ve muhakeme yeteneği
 • İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti
 • Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı
 • Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri

Sınıf öğretmeni mülakatında sorulan sorular

 Her mülakat için, öğretmen adaylarına yönlendirilen sorular farklı olsa da genel kapsamda aşağıda belirtilmiş tip sorular karşınıza çıkmaktadır. Genel kültür alanında da iyi bir bilgiye sahip olmak, mülakat esnasında sizlere kolaylık sağlayacaktır. Elbette ki tutum ve davranışlarınız bir mülakat için oldukça önemli bir yere sahiptir.

 • Bilimsel alternatif tıp hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Bilim ve teknolojiden sınıfınızda nasıl faydalanırsınız? Örneklerle açıklayınız
 • Öğrencilerin kişiler arasında olan ve onların sosyal gelişimini nasıl sağlarsınız?
 • İnterneti eğitimde nasıl yararlı şekilde kullanabiliriz?
 • Eğitimin teknolojik, kültürel ve sosyal sınırlılıkları nelerdir?
 • Eğitim ve teknoloji arasındaki ilişkiyi açıklayınız
 • Zincirleme öğrenmeyi açıklayıp örnek veriniz Ekonomi ile eğitim arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Merak Ettiğiniz Tüm Mülakat Soruları ve Cevaplarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir