Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur

0

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Siber dünyasının gelişmesindeki en büyük etken internet ağlarının yaygınlaşmasından kaynaklanmaktadır. Kamu, hastane, bankadaki yani kısacası kurumların ve kişilerin gelişmiş teknolojiye bağlı olarak bütün verileri siber saldırı tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu tehditler siber güvenlik uzamanı olarak adlandırılan mesleğin önünü açmakla birlikte geleceğin meslekleri arasında yer almasını da sağlıyor.

Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

Siber saldırılara karşı her gün yeni bir yöntem ve çözüm bularak var olan algoritmalara sürekli olarak yenilikler getirerek siber saldırıları önlemeye çalışırlar. Siber saldırı tehdidi altında olan sistemlerin güvenlik açıklarını tespit ederek açıkların kapatılması için gerekli testleri yaparak açıkların kapanmasını sağlar.

Siber Güvenlik Uzmanı Görevleri Nelerdir?

  • Sabit çözümlere bağlı kalmayıp yeni algoritmalar bulmak.
  • Tehdit altında olan sistemin açıklarını tespit edip o açıkları kapamaya yönelik çalışmalar yapmak.
  • Gözlemlenen siber saldırılara karşı en iyi şekilde önlemler alabilecek yazılımlar üretmek ve yüksek performansla bu yazılımları kullanmak.
  • Saldırı önlenemese de saldırı anında kaybı minimuma indirgemek.

 Siber Güvenlik Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Veri ve bilgi üretimi gerçekleşen tüm şirket, kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanları vardır. Her kurum ve kuruluş bilgi güvenliğini üst düzeyde tutmak için de siber güvenlik uzmanı arayışı bulunmaktadır. Sade kurum ve kuruluşlarla sınırlı kalmamakla birlikte artık bireysel olarak da kişiler uzmanlardan yardım almaktadırlar. Telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik veri ve bilgi içeren cihazlarda da kişilerin bilgilerinin korunması için başvuracakları kişi olarak aranacak meslekler arasında yer almaktadır.

 Kimler Siber Güvenlik Uzmanı Olabilir?

  • Kapsam olarak bakılacak olursa Matematik, Bilgisayar bölümleri ve Yazılım ile ilgili alanlarda eğitim görmüş kişiler olmalı.
  • Matematiksel zekası yüksek olan, dikkatli ve çözüm odaklı, analitik düşünceye sahip ve çözüm odaklı olmaları beklenir.
  • Siber Güvenlik Uzmanlarının ağ ve bilgisayar bilgilerinin iyi olmasının yanında, programları ve yazılımları da oldukça iyi bilmeleri gerekmektedir.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir