Seksör Nasıl Olunur?

2

Seksör Olma Şartları

Türkiye’de işsizlik, son dört yılda önceki yılların rekorunu kırıp %10,9’luk bir orana ulaşmıştır. Artan işsizlik ile beraber iş arayanlar arasındaki rekabette artmıştır. Türkiye’deki işsizlik durumu böyle iken civcivlerin yumurtadan ilk çıktıkları zaman cinsiyetinin belirlenmesi işi olan seksörlük mesleği ortaya çıkmıştır. Seksörlük mesleğinin ilk çıkış merkezi Güney Kore’dir ve Türkiye’de seksörlük mesleğinden olan işçi sayısı bir hayli azdır.

Seksör Nasıl Olunur?

Civcivlerin cinsiyetinin belirlenmesi bir hayli zordur. Bu konuda ciddi bir uzmanlık söz konusu olmalıdır. Seksör olma eğitimini aldıktan sonra bu alanda uzmanlaşmak gerekmektedir. Bir seksör ortalama 2 sene içerisinde yetişmektedir. Civcivin cinsiyetinin belirlenmesinde hata payının en fazla %2 olması gerekmektedir. Civcivin cinsiyetinin belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü bir civcivin olgunlaşma süresi 45 gündür ve tavuk çiftlikleri olanlar için 45 günlük bu süre maddi açıdan çok büyük bir kayıptır. Seksörlük mesleğinde makine kullanılmamaktadır. Çünkü civcivlerin cinsiyetinin belirlenmesinde kullanılan makinelerin hata payları çok yüksektir. Civcivin cinsiyetinin belirlenmesinde hata payının olmaması ve çok az bir hata payı olması için cinsiyet belirleme mutlaka insan kontrolü ile yapılmalıdır.

Seksör Ne İş Yapar?

Bir seksör bir civcivin yumurtadan çıktıktan 1 saat içerisinde Japonların bulduğu yöntem ile cinsiyetini belirler. 1 saat içerisinde cinsiyeti belirlenemeyen bir civciv iyice olgunlaşıp ibiği çıktıktan sonra horoz mu yoksa tavuk mu olduğu belli olmaktadır. 1 saat içerisinde ortalama olarak 800 ile 1200 arasında civciv kontrol edilip cinsiyeti belirlenmektedir.

Seksör Nerelerde Çalışır?

Türkiye’de yeni yeni işçi istihdam alanı bulunan seksörlük mesleği için çok geniş bir iş çalışma alanı henüz bulunmamaktadır. Seksörler şimdilik beyaz et ve yumurta üretim merkezlerinde civcivlerin cinsiyetlerini belirlemektedirler. İlerleyen zamanlarda seksörlük mesleğinin çok daha geniş kitlelere yayılması beklenmektedir.

Paylaş

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Selim

Seksör nasıl olurum yardımcı olur musunuz

efn

Ben de seksör olmak istiyorum. Hem tüylü hayvanları çok seviyorum hem civcivleri hem de iyi kazandırıyo…… Keşke olabilsem 🙁