Şeker Kurumu Ne İş Yapar

0

Şeker Kurumu Ne İş Yapar

Piyasadaki şeker ürünleri ile ilgili olarak farklı düzenlemeleri belirleyen ve bununla ilgili vergi toplama gibi görevleri yürüten Şeker kurumu 2017 yılının sonlarında çıkan KHK ile kapatılacağı açıklandı. Şeker kurumunun kapatılmasının altında yatan en temel sebeplerden birisi ise uzun süredir bu kuruma üye atamasının yapılmamasından kaynaklanmakta.

Şeker Kurumu Görevleri

2001 yılında kurulan Şeker Kurumu, biri başkan vekili ve toplam 7 üyeden oluşmaktaydı. Kurul ayda en az 2 kez toplanması gerekmektedir. Olağanüstü yetkisi de bulunan kurul uzun süredir hiçbir şekilde atama yapılmıyor bu yüzden KHK ile kurumun kapanacağı belirtilmiştir. Şeker kurumunun ülkemizdeki şeker piyasasına ilişkin farklı ve önemli görevleri vardır. Şeker kurumu bu bağlamda piyasadaki şeker durumunu ve kotasını kontrol etmek gerektiğinde kapasite artırımında bulunmak gibi farklı görevleri mevcuttur.

Şeker Kurumu Kaç Saat Çalışır

Hafta içi olmak şartı ile günlük 8 saat mesai sistemi uygulanmaktadır. Zaman zaman piyasadaki duruma ve şeker ile ilgili gelişmelere bağlı olarak şeker kurumu mesai saatlerinde artış yapabilmektedir. Ancak kurumun kapatılacak olması ile birlikte mesai işlemleri de minimum seviyeye çekilmiştir.

Şeker Kurumu Nerelerde Çalışır

Şeker kurumu genle olarak ülke içindeki şeker piyasasını incelemek ve bununla ilgili farklı çalışmalar ve düzenlemeler yapmak gibi görevleri vardır.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Şeker kurumunda çalışanlar devlet memuru olarak atamaları yapılmaktadır, 2001 yılında kurulan şeker kurumu bünyesinde pek çok çalışan ve memuru barındırmaktadır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir