Savcı Maaşı

0

Savcı Maaşı

Savcı ne iş yapar?

Kendisine veriler davaları emniyet kuvvetleri aracılığı ile konuya el koyup deliler toplayarak olay hakkında kamu davasını açılıp açılmayacağını belirleyen kişidir.

Savcı görevleri nelerdir?

  • Kanıt toplar.
  • Cinayet olaylarında cesedin adli muayenesini yaptırır.
  • Hak savunur.
  • Sorguya çeker.

Savcı Nerelerde çalışabilirler?

Savcılar çoğunlukla bürolarda ve mahkemelerde görev yaparlar. Fakat olası suçlarda olay mahallinde zorunlu olarak çalışmak zorunda kalabilmektedirler.

Savcı ne kadar maaş alır?

Ülkemizde savcı maaşı diğer mesleklere oranla daha yüksek bir miktardır. Savcıların kazandığı paralar rütbeden rütbeye değişmektedir. Hâkim – savcı ve bu meslekten sayılanların aylık alacağı net miktar bu sene olacak olan enflasyon zammı ile kesin bir netlik kazanacaktır. Şu an savcıların ve bu kurumda bulunan kişilerin güncel olmayan ocak ayının maaşlarını sırası ile sizlere aktaracağım. 2017 Ocak ayının maaşları unvandan unvana değişmektedir. Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı grubun en çok kazanan ve en yetkili olan kişileridir. Bu savcıların aylık geliri 13 bin 180 lira gibi bir rakamdır. Bir diğer grubumuz ve halkanın ikinci en üst rütbelileridir. Bu yetkililer Yargıtay Birinci Başkan Vekili, Danıştay Birinci Başkan Vekili, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Yargıtay ve Danıştay Daire Başkanları, Adalet Bakanlığı Müsteşarı olarak sıralanmaktadır.

Bu yetkililerin aylık kazancı 11 bin 470 lira gibi bir rakamdır. Bu grupta en az kazanan Hâkim/savcı adayı olan kişilerdir. Aylık net kazançları ortalama 4 bin 310 lira gibi bir rakamdır. Bildiğiniz üzere ülkemizde birden fazla savcının görevinden ihraç edilmesi ile çok büyük personel eksikliği oluştu. Bu eksiklik en çok savcılığa çalışan arkadaşlarımıza yaramıştır. Şu an Ocak ayının güncel zamlı maaş listesini sizler için bulup yazımıza ekledik. Gelecek olan yeni zamları sitemizden güncel olarak öğrenebilirsiniz.

Diger Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Savcı Haftada kaç Saat Çalışır? 40
Savcı Ayda kaç Saat Çalışır? 130-140
Mesai var mı? Esnek Çalışma Saatleri
Aktif Maaş 4498 TL (temmuz 2017)
Prim 0 TL
Verilen Zam 475 TL (%5)
Vergi Dilimi 20% (temmuz 2017)
Toplam Ele Geçen 4973 TL (Ocak 2017)
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir