Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar?

0

Sağlık Yönetimi Bölümü mezunu ne iş yapar?

Sağlık sektörünün gün geçtikçe büyümesi ve gelişmesi ile birlikte hastanelerde çalışacak personel sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Sağlık sektörünün gelişmesi beraberinde pek çok özel hastanelerinde çoğalmasına sebep olmuştur. Böylece hastanedeki çalışmaların düzenlenmesi ve yürütülmesinde çalışması için sağlık yönetimi personellerine duyulan ihtiyaç artmıştır ve gün geçtikçe de artmaktadır.

Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar?Sağlık Yönetimi Okuyanlar:

  • Üniversitelerin sağlık idaresi veya sağlık yönetimi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Kamu hastanelerinde çalışmak isteyenler ayrıca Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme sınavına girmelidir.
  • Bunlar haricinde sağlık yönetimi departmanında çalışmak isteyen bir kişi, psikoloji, sosyoloji ve ekonomi konularında başarılı olmalıdır ve bu konulara ilgi duymalıdır.
  • Sosyal yardım ilgisine meraklı olmalıdır ve bu konuda güçlü olmalıdır.
  • Hastalarla ve hasta yakınları ile yakın temas halinde çalışılacak bir meslek dalı olan sağlık yönetimi departmanında çalışmak için son derece sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü ve soğukkanlı olmak gerekmektedir.
  • Hastanenin sadece sağlık yönetimi departmanındaki personeller ile değil diğer departmanlardaki personellerle sağlıklı iletişim kurabilmek gerekir.
  • Hastanenin yönetim düzenini ve politikasını saptamak gerekir.
  • Bununla beraber hastanenin halkla ilişkilerinin yürütebilmek için iyi ve kendine güvenli bir şekilde karar verme yeteneğine sahip olmak gerekir.
  • Sorumluluklarını bilen ve ikna etme yeteneğine sahip olunmalıdır.
  • Hastanenin yorucu temposuna ayak uydurabilmek gerekmektedir.

Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar 2017

Hastanelerde çok çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi ve aynı zamanda yürütülmesi, hasta bakım hizmetleri ücretlerinin saptanmasında çalışmalar yapmaktadır. Hastanenin şu anda ve gelecekte oluşacak ihtiyaçlarını belirler.

Sağlık yönetimi mezunları iş olanakları

Ülkemizde ihtiyaç olan ve ihtiyaç olmaya devam edecek olan sağlık yönetimi personelleri, kamuya ait ve özel olan hastanalerde sağlık yönetimi birimlerinde çalışabilmektedir. Sağlık yönetimi bölümünde çalışanların eski adı hastane müdürüydü. Ancak günümüzde hastane yöneticiliği yerini sağlık yönetimine bırakmıştır.

Diğer Mesleklere ve Maaş Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir