Rusça CV Nasıl Hazırlanır?

0

CV’nin Rusçası, ‘резюме́’ [ rezyumé ]’dir. CV kelimesi aslında “Curriculum vitae” kelimesinin baş harflerini kullanarak ortaya çıkmıştır ve anlamı “hayatın akışı”dır. Sizlerde Rus Tabanlı firmalarla çalışmak yada yurtdısında çalışmak istiyorsanız, CV’lerinizi Ruşça hazırlamalısınız!

Rusça CV Nasıl Hazırlanır?

 

Ruslarda ‘İnsan giyim kuşamına göre karşılanır, aklına göre ağırlanır’ (‘Встреча́ют по одёжке, провожа́ют по уму́’) diye bir atasözü var. Bu atasözü, Ruslar için insanın ilk görüşmede bırakacağı izlenimlerin ne kadar önemli olduğunun açık bir göstergesidir. Ondan dolayı bir işe girmek için hazırlayacağınız CV, kusursuz olup bütün artılarınızı yansıtmalıdır. Bu şekilde çok daha fazla ön plana çıkabilecek, istediğiniz etkiyi yaratabileceksiniz!

Ruşca CV Nassıl Hazırlanır?

Not: Standart CV hazırlamak yerine, CV’nizi hedef belirleyerek hazırlayın, işin özelliklerine göre şekkilendirin. İstenilen iş için gereksiz detaylara girmeyin.

CV’leri birkaç türü olmasına rağmen işarayan ve işverenler tarafından genel olarak kronolojik CV’ler tercih edilir.  Kornolojik CV’leri sitemizde detaylı inceleyebilirsiniz!

CV’nizde bölümler şu sırayla bulunmalıdır!

1) Цель поиска работы (Kariyer Hedefi: kısa ve öz bir şekilde kariyer hedefinizi, istediğiniz işin özelliklerini yansıtır);
2) Общие сведения о себе (Kişisel Bilgiler: isim, soyadı, adres, telefon, e-mail, doğum tarihi vb. bilgilerden oluşur);
3) Опыт работы (İş Deneyimi: bu bölüme en son iş deneyiminizden başlayarak tüm iş deneyimlerinizi, sorumluluk ve başarılarınızı belirterek yazınız).
4) Образование (Eğitim: en son eğitim bilgilerinizden başlayarak kariyerinizi belirten ve istenilen iş için önem taşıyan seminer, kurs vb. bilgilerinizi yansıtın);
5) Дополнительные сведения (Becerileriniz: iş hayatınızda önemli olabilecek teknik ve teknik olmayan bilgi ve becerilerinizi yazın. Burada bilgisayar ve yabancı dil bilgisi, teknik bilgi ve beceriler yer alabilir).
6) Рекомендации (Referanslar: bu bölüm, CV’nizde isteğe bağlı olarak yer alabilir. Referans olarak daha önce beraber çalıştığınız kişilerin kontak bilgileri yazılır).

Sitemizdeki Rusça CV  ile ilgili

yazıları incelemenizi öneriririz!

Rusça CV Bölümleri

Rusça CV Nasıl Hazırlanır?

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir