Resmi Dilekçe Örneği

1

Resmi Dilekçe Örnekleri 2017

Her hangi bir ihbar, şikâyet ve dileğin, yazı üstünde resmi ya da özel kurumlara gönderilmesi, hazırlanan dilekçeler ile mümkün olmaktadır. Yine, hem özel hem de resmi kurumlara, resmi bir dilekçe hazırlanarak gönderim gerçekleştirilebilir. Anayasa teminatı altında, resmi kurumlara da dilekçe gönderme hakkı bulunurken, bu durumda dilekçenin hazırlanmasında bazı özel hususlara dikkat etmek her daim önemlidir. Gerçek ya da tüzel kişiler için hazırlanması mümkündür. Her Türk vatandaşı bu hakka sahip olarak, ilgili birime, resmi bir dil kullanarak, dileklerini ve şikâyetlerini belirli şartlar dahilinde iletebilirler.

Resmi dilekçe nedir? Dilekçe Kuralları Nelerdir?

Dilekçe örnekleri arasında yer alan resmi dilekçe, özel ya da resmi kurumlara gönderilen ve resmi dil kullanılan bir çeşit olarak tanımlanabilir. Genel olarak resmi kurumlara gönderilen dilekçeler olarak isimlendirilmesi mümkün olsa da yine tüzel ve gerçek kişiler için de yazılabilmektedir. En kısa tanımı ile imzalı başvuru kâğıdı olarak bu dilekçeleri tanımlamak doğru olacaktır.

Kurumdan her hangi bir istekte bulunmak, bir durumu şikâyet, ihbar etmek amacı ile yazılması mümkündür. Yine her hangi bir hak talep etmek için de dilekçe örneği hazırlanarak, ilgili birime gönderilir.

Resmi dilekçe nasıl yazılır?

Devlet kurumları arasında kullanılacak olan resmi dilekçeler, belirli bir üslup ele alınarak hazırlanması gerekmektedir. Kullanılan dil resmi olması gerekirken, noktalama işaretleri ve dilekçe düzeni kesin olarak standartlara uygun olması gerekir. Bu konuda arşiv üzerinde bulunan örneklere göz atarak, belgeleri indirebilir, üzerinde kendinize ait düzenlemeler ile dilekçenizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Tüm Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz! (100+)

Resmi dilekçe nereye gönderilir?

Şikâyet ya da isteklerin, hazırlanan dilekçe örneği ile birlikte resmi kurumun, ilgili birimine gönderilmektedir. Dekanlıklar, rektörlük ya da her hangi bir devlet kurumu birimine gönderilmesi mümkündür.

Resmi Dilekçe Şablonları

Tüm Resmi Kurumlara Gönderilecek Dilekçe Örnekleri ve Formlarına Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Resmi Dilekçe Örneği İNDİR Resmi Dilekçe Örneği İNDİR 2

 

 

 

Paylaş

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
gokmen

sayin cumhur baskanim turkiye seker fabrikalarinda tasaron olarak caliyorum.kisaca kitlerde calisiyorum. tasaron kalmayacak dediniz ama kitlerde calisan 50 bin e tasaron yasasi verilmedi benimde bakmakla yukum oldugum bir ailem var yasim 40 dayandi bu yastan sonra beni kimsede ise almaz.sizin gucunuz buyuktur Alag rizasi icin bizide kadroya alin duaciniz .saygilarimla