Referans Nedir?

0

İş Başvurusunda Referans Nedir?

Artık iş başvurularında insanlardan özgeçmişlerinin içinde birde referans olmaktadır. İşveren tarafından çağırılıp sözlü mülakatta da referans kontrolü önemsenerek bilgi alınmaktadır. Sizin referans gördüğünüz kişiden sizin adınıza görüş alınmaktadır. Bu nedenle seçilecek olan referansında dikkatli bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Çevrenizde sizi tanıyan herkes size referans anlamında yardımı dokunmayacaktır. Belirli kriterde ve size destek olabilecek kişileri referans olarak seçmek önemlidir.

Referans Nedir?Kimler referans olarak seçilmelidir?

Ailenizden birisi ya da en yakın arkadaşınız gibi kişiler size başvuruda referans olabilecek kişiler değildir. İş başvurusundaki pozisyon için önceden iş yaptığınız ve iyi ilişkiler kurduğunuz şef, işveren ya da önemli konumdaki personel size yeni iş başvurunuzda tam anlamıyla istenilen bir referans olacaktır. Çünkü sizinle beraber çalışmış olması sizin hakkınızda daha net ve etkili bilgi verip işi almanızda yardımcı olacaktır. Böyle bir imkan olmadığında okuduğunuz süre içindeki zorunlu stajlarınızda size yardımcı olan çalışanlar ya da akademisyenleriniz istenilen kriterlerde referans olabilmektedir.

Referans Mektubu Örnekleri

Referanslarınızı Haberdar etmek önemli!

Referansınızı sadece özgeçmişinize yazarak olay bitmemektedir. İşveren referans olan kişiyi önemsemekte ve sizin hakkınızda bilgiler istemektedir. Bu nedenle referansınıza doğru ve güncel bilgileriniz verilmelidir. Bir diğer yandan haber vermeden yapıldığında, referans ulaşılıp böyle bir işlem olduğu söylediğinde karşı çıkıp izin alınmadığı bilgisi alındığında iş başvurunuzun boşa gittiğinizi anlamanız oldukça açık şekilde anlaşılmaktadır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir