Referans Nedir? Referans Kontrolünde Hangi Sorular Sorulur?

0

Referans Nedir? Referans Kontrolünde Hangi Sorular Sorulur?

Bir kişinin ilgili iş ile alakalı yetkinliğinin olduğunu, o işi yapabileceğiniz ve iş konusunda işverene hiçbir şekilde sıkıntıya düşürmeyeceğini taahhüt eden kişidir. Referans olan kişi bunları kabullenmiş olur. Genel olarak firma içinde ya da farklı bir kurumda olabilmektedir. Özellikle kamuda işe alımlarda aranan en önemli kriterlerden birisidir.

Özel Sektör İş Başvurusunda Referans

Özel sektörde ise referans konusu biraz daha geri planda kaldığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Çünkü özel sektörde çalışacak bir personel alımı yapılırken bu işi bu kişinin gerçekten yapıp yapamayacağına, gerçekten bu kişinin yetkinliğinin olup olmadığına bakılır. Dolayısıyla sırf referansı var diye işi yapamayacak ya da işi kötü yapacak kişiye özel sektör işi vermek istemez. Çünkü özel sektörde üretim gerekmektedir, her anlamda fayda gerekmektedir, eğer faydalı olmayacak bir kişi olduğu düşünülürse referans kolaylıkla geri çevrilir.

Referans Kontrolünde Neler Yapılır?

Bu konuya baktığımızda ise referans olunan kişi ile alakalı bir takım sorular sorulur. Genel olarak bu sorular birlikte çalışıldığı zaman ile alakalıdır.

Örnek olarak; Adayın iş performansı, iyi bir ekip arkadaşı olup olmadığı, referans olunan adayın işe yönelik tutumu ve davranışı, yeniden çalışmak istenip istenmeyeceği, adayın şirketten ayrılma sebebi, referans olunan adayı ne zamandır tanıdığı, adayın şirket içindeki sorumlulukları gibi sorular referans olunan kişiye yönelik olarak sorulmaktadır.

Referans İle İlgili bu yazılar size yardımcı olabilir:

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir