Referans Nasıl Yazılır Örnek

0

Referans Nasıl Yazılır Örnek

İş başvurularında  profesyonelce hazırladığınız Cv’ler de referans bilgileriniz çok önemlidir. Birçok firma, bunu hem zorunlu tutmakta da hem de bu kişilerle iletişime geçmektedir.

Firmalar mülakata çağırmadan önce referans belirttiğiniz kişilerle iletişime geçerek sizin hakkınızda ön bilgi sahibi olmaya çalışır. Hatta bazı pozisyonlarda referanslar, büyük önem arz etmektedir. İşverenin bu kişilerle iletişime geçmesi, sizin ön elemeleri geçtiğinizin en büyük göstergesidir. Peki, CV’de referans olarak kimleri, nasıl belirtmelisiniz?

CV’ye Referans Ekleme

CV’de referans belirtirken dikkat etmeniz gerekenler

  1. Referans bilgilerini vereceğiniz kişi sayısı en az 2, en fazla 3 olmalıdır.
  2. Referans belirteceğiniz kişilerle, önceden mutlaka irtibata geçmeli, onları hangi şirket ve pozisyon için başvurduğunuzu, beklentilerini, eklemek istediğiniz konularından kısaca bahsetmelisiniz. Böylece iş başvurunuz için, onlarla iletişime geçtikleri takdirde belirtiğiniz alanlarda bilgi vermeye daha özen gösterirler.
  3. Özgeçmişinizde referans olarak hakkınızda doğru, olumlu ve net bilgiler verecek kişileri tercih etmelisiniz.
  4. Yeni mezunsanız, referans bilgilerinize öğrenim gördüğünüz okuldan bir hocanızı ve staj yaptığınız firmadan bir yöneticiyi eklemeniz doğru bir seçim olacaktır.
  5. Eğer başvuru yaptığınız alanda daha önce çalıştıysanız, daha önce çalıştığınız firmadan üst düzey yönetici pozisyonunda çalışan birini eklemeniz profesyonelce olacaktır.
  6. Daha önce çalıştığınız firmada size referans olabilecek kişiler bulunmuyorsa, ekleyeceğiniz kişilerin belirli bir kariyer sahibi insanlar olması size avantaj sağlayacaktır.
  7. Ekleyeceğiniz kişilerin eş, dost, akraba gibi veya siyasette görev alan biri olmamasına dikkat edin. Bu kişileri eklemek, CV’nizin profesyonel görünmemesini sağlar. Bu nedenle kendinizi riske atmayın.
  8. Referans eklediğiniz, kişilerin isimlerini, görevlerini, mail adreslerini ve telefon numaralarını doğru bilgiler kullanarak verdiğinizden emin olun.

Bu Bilgilere de İhtiyacınız olacak:)

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir