Referans Mektubu Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0

Referans Mektubu, yüksek lisans, doktora, iş başvuru yapacağınız durumlarda, ilgili alanlarda sizleri tanıyan ve sizin hakkınızda olumlu düşünceleri olan yetkili kişiler tarafından yazılan yazılardır. Bu yazılar yazıyı yazan kişinin sizin hakkınızdaki görüşlerini belirtir.

Referans Mektubu Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sizlerde sizin için Referans Mektubu yazdıracaksanız eğer aşağıdaki şu detaylara dikkat etmelisiniz!

  1.  Referans mektubu yazdıracağını kişi öğretmeniniz, danışmanınız, amiriniz olabilir. Hangi bölüme başvuracaksanız, bu departmana ve bölüme uygun bir kişi tarafından hazırlanmalıdır.
  2. Referans mektuplarında sizden birden çok referans mektubu beklenir. Bu durumlarda, bölüm ve ya pozisyon dışı kişilere de referans mektubu yazdırılabilir. Ancak bu kişilerde bu iş alanında olmasına dikkat edin!
  3. Referans mektubu alacağınız kişinin çalışma temposunu da göz önüne alın, yoğun olabilir. Sizlerde  bu işlemlere yeterli süre tanımalı, gerekirse yazılan referans mektuplarını temize çekip, imzalatmak için kendisine götürmelisiniz.
  4. Eğer üniversite için  referans mektubu hazırlatıyorsanız, Yüksek lisans yapacağınız üiversitenin referans şablonunu kullanın! Üniversitenize dair referans formlarını sitemizden ulaşabilirsiniz.
  5. Referans mektupları, sade bir şekilde, samimi bir dille yazılmalıdır. Doğru olan özellikleri yansıtmalı, olmayan özelliklerinizi vurgulamamalıdır. Bu tür yazışmalarda, beyanların doğruluğu esastır.
  6. İçerik olarak  ise şunlara dikkat edin;
  • Giriş paragrafında: öğrencinin adı, öğretmenin verdiği ders yazılmalı
  • 2. ve 3. paragrafta: Dersin işleniş şekli ve öğrencinin değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler ve bu bilgileri örneklerle destekleme,
  • Son paragrafta: Öğrencinin başvurduğu bölümde başarılı olup olamayacağı konusunda genel bir değerlendirme yapılmalıdır.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir