Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

0

Günümüzde artık birçok firma, işe alım sürecinde, başvurularda yazan kişinin referanslarından gelen mektupları değerlendirerek ve referansları arayarak kişi hakkında bilgi edinmeye çalışıyorlar. Bu Doktora, yüksek lisans başvurularında da geçerli! Kurumlar kişi hakkında yetkili bir kişi tarafından objektif bir yorum almaya çalışıyorlar.

Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

Sizlere tavsiyemiz akademik dünyada, sizi tanıyan en yüksek mevkideki hocadan istemeniz, iş dünyasında da sizi tanıyanlar arasında ünvanı en yüksek ya da çevresi en geniş olan yöneticiden talep etmeniz.

Referans Mektubu yazdırırken bunları mutlaka yapın!

  • Kimden Referans alıyorsanız, o kişinin özelliklerini vurgulayın!

Referasn mektubunuzu neden o kişiye yazdırıyorsunuz? Başvurduğunuz alanla nasıl bir ilişkisi var!

  • Referans alacağını kişinin belirtmesini istediklerinizi taslak olarak hazırlayın!

Eğer referans mektubunuzun, gerekli vurgulamaları yaparak yer almasını istiyorsanız, Referans alacağınız kişiye tamamen teslim etmeden, bir taslak hazırlayarak bu konular üzerinde durması gerektiğini, nasıl yazmasınını istediğinizi belirten ufak tüyolar belirtin. Bu şekilde hem Referans yazacak kişinin işi kolaylaşır, hemde siz istediğiniz bilgileri yazdırmış olursunuz.

Bunun yanında hazırladığınız taslakta başvurduğunuz o pozisyonu veya akademik programı neden seçtiğinizi de belirtebilirsiniz. Sizi motive eden nedir ve hangi özelliklerinizle ne gibi bir katkı sağlayacağınızı düşünüyorsunuz?

  • Referans Yazacak kişiyi rahatlatın!

Size referans olacak kişi muhtemelen hakkınızda olumsuz yorum yapmayacaktır. Ancak yine de olumsuz yorumu varsa yazamaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyerek kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir