Rallici nasıl olunur?

0

Rallici nasıl olunur?Rallici nasıl olunur?

Rallici ya da diğer adıyla formula pilotu nasıl olunur? Bir çok gencin merak ettiği bir konudur. Ancak rallici olmanız için bunu gerçekten istemeniz ve bu konuda yetenekli de olmanız gereklidir.

Bugün çok ünlü olan formula pilotlarının aslında daha çocukken bile go kart pistlerinin tozlarını attığını unutmamalıyız.

Ralli nedir? Diğer yarışlardan farklı mıdır?

RALLİ: Kısa ve öz anlatmak gerekirse, trafiğe kapalı orman yollarında tekli çıkışlar halinde yapılan otomobil sporudur. Etabı en kısa sürede geçen pilot, o etabın birincisi ilan edilir. Diğer branşlara oranla daha meşakkatli ve pahalı bir branş olsa da bence en zor ve en zevkli olanıdır.

Peki nasıl rallici olacaksınız?

Rallici eğitimleri

Rallici olmak için illaki eğitim almış olmanıza gerek yoktur. Aslında ancak yine de eğitim almış olmanız tercih edilir çünkü yerine göre tehlikeli bir spor olabilmektedir.

Daha sonra tosfed yani Türkiye otomobil sporları federasyonundan rallici olmak için sertifikanızı talep edebilirsiniz. Onlar size hesaba yatırmanız gereken miktarı söyleyeceklerdir.

Son olarak bir yarışmaya kaydolmanız gerekmektedir. Bunun içinde kayıt ücreti yatırmanız gerekir. Bu ücret branştan branşa değişiklik gösterse de 300 ile 800 tl arasında değişmektedir. Kaydı yaptırdıktan sonra sizde artık bir rallici olarak pistlerin tozunu attırabilirsiniz.

F1 Pilotu Nasıl Olunur?

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir