Psikoloji Danışmanları Nerelerde Çalışır?

0

 

psikoloji-danismaniPsikoloji Danışmanları

İnsanların ve hayvanların davranışlarını inceleyen davranışlara bilimsel yaklaşık bir teşhis koymaya çalışan ve davranış bozukluklarını düzelten kişilere psikolog denir. Üniversitelerin 4 yıllık psikoloji lisans bölümlerinden mezun olan herkes psikolog olabilir. Psikologlar psikiyatristlere de yardımcı olurlar. Psikoterapi yaparlar ve ilaç tedavisine destek olurlar. Davranışların düzelmesi için ya da insanların kötü süreçlerini aşmaları için yardımcı olurlar.

Psikolog olmak isteyenlerde sabır, tutarlılık, işbirliğine açıklık, mantıksal bağlantıları kurabilme, soyut düşünebilme ve düşündüklerini yazı ve söz ile aktarabilme özelliğine sahip kişiler olmalıdırlar. Peki, bu özelliklere sahip kişiler okulu bitirince nerelerde çalışabilirler? Bir psikolojik danışman nerelerde çalışabilir?

Psikoloji Danışmanlarının Çalışma Alanları

Psikologlar bürolarda, hastanelerde, psikoterapi merkezlerinde veya okullarda çalışabilirler. Ayrıca YÖK programlarıyla eğitim hayatlarına devam edip akademisyen olabilirler. Ya da pedagojik formasyon alarak lise ve dengi okullarda psikoloji öğretmeni olabilirler. Çocuk yuvalarında, ıslah evlerinde, kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

Lisansüstü eğitim yaparak klinik ve deneysel çalışmalar yapabilirler. Endüstriyel psikoloji alanında uzmanlaşabilirler. Ayrıca adalet bakanlığında ve cezaevlerinde çalışabilirler topluma kazandırma amaçlarıyla. Aldıkları maaşlar kamu kurum ve kuruluşlarına göre ya da özel sektörlere göre değişmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir