Prof Dr İsmail Hakkı Aydın Özgeçmiş

0

Prof Dr İsmail Hakkı Aydın Özgeçmiş

İsmail Hakkı Aydın Bilim İnsanı, Tıp Doktoru aynı zamanda şairdir. Beyin cerrahisi üzerine aldığı eğitimler doğrultusunda başarılı çalışmalar ve beraberinde aldığı ödüller ile kariyeri yüksek seviyelere çıkmıştır.

İsmail Hakkı Aydın Kimdir?

İsmail Hakkı Aydın 1954 Trabzon doğumludur. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olup, 4 yabancı dil bilir ve kova Burcudur. İlk ve Orta öğrenimini Trabzon da yükseköğrenimini ise Erzurum sonra İstanbul sonra İsviçre de tamamlamıştır. Beyin Cerrahisi alanında başarılı çalışmaları ve Tübitak ödülüne layık görülmesi ile uluslararası alanda bir numaralı isimdir.

İsmail Hakkı Aydın Genel Aile Hayatı 

İsmail Hakkı Aydın evli, 3 çocuk babası ve 3 torun dedesidir. Kendi deyimi ile öncelik işi ile evlidir.

İsmail Hakkı Aydın Eğitim Bilgileri

İsmail Hakkı Aydın İlkokulu Trabzon Maçka da Orta ve Lise tahsilini ise Trabzon da tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. İlgi alanı olan Beyin Cerrahisinde asistanlıkla başlayan ve sonrasında ihtisasa kadar süregelen bir gelişim kaydetmiştir. Gerek İsviçre de gerek İstanbul Üniversitesinde Nöroşirurji kliniğinde görev yapmıştır.

İsmail Hakkı Aydın Kariyeri 

İsmail Hakkı Aydın İsviçre dönüşü ile birlikte 1984 yılında Atatürk Üniversitesinde Nöroşirurji Anabilim dalı başkanlığına atanmıştır. Ve 1985 de ilk bu alanda araştırma labaratuvarını kuran kişidir. İsviçre dışında Almanya, Fransa,Kanada,Japonya da araştırmalarda bulunmuştur.

Beyin Cerrahisi yanı sıra İsmail Hakkı Aydın’ın hayatında şiir, klasik Türk Musikisi ve edebiyat her zaman olmuştur. Yazıları, şiirleri, denemeleri, şiir kitapları mevcuttur. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları çıkmaktadır.

İsmail Hakkı Aydın Ödülleri

İsmail Hakkı Aydın’ın 1988 de beyin damarları tıkanıklıkları operasyonları için dünyada ilk defa bir ameliyat tekniği geliştirdiği için Tübitak Ödülü almıştır. Beyin kanamaları alanındaki bu uluslararası çalışmalar aynı zamanda başta Amerika da İnternational Fellow unvanı ile ödüllendirilmiştir. 1991 de Rektörlük ve Dekanlık tarafından da ödüllendirilmiştir. 1992 de Nöroşirurji Ödülü kazanmıştır. Avrupa Strok Bilim Konseyine seçilmiştir. Uluslararası Bilim Adamı payesi verilmiştir. 1992 den itibaren nerdeyse her yıl alandan tıp eğitimi kredi ödülleri almıştır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir