Pratisyen Hekim Maaşı 2018

0

Pratisyen Hekim Maaşı 2018

Ocak ayında 2018’de Pratisyen Hekimlerin maaşının ne olacağı açıklandı. Doktor maaşları derecelerine göre belirlenirken Doktor maaşlarına Ocak ayında %3 zam yapılırken Temmuz ayında ise %4 oranında enflasyon farkı maaşlara yansıyacak.

Doktor maaşları branşlarına ve uzmanlıklarına göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlerle pratisyen hekim maaşlarını aktaracağız. Yazımızın alt kısmındaki pano’da maaş bilgilerini, pratisyen hekim çalışma saatlerini ve daha bir çok detaya ulaşabilirsiniz.

Pratisyen Hekim Ne İş Yapar?

Pratisyen Hekimlik, doktorluğun giriş bamağıdır. Doktor olmak için Tıp fakültesini bitirdikten sonra, doktor adayları deneyim kazanması için ilk olarak pratisyen ünvanı alırlar. Ardından alanlarında uzmanlaştıkça Uzman ünvanını alırlar. Tabiki Doktorluk mesleğinde deneyim çok önemlidir. Doktorların kazandıkları paralarda deneyim süresine, yılına göre değişkenlik göstermektedir.

Pratisyen Hekim Görevleri Nelerdir?

Pratisyen hekimler, Tıp Fakültesinden yeni mezun olmuş doktor adaylarıdır. Pratisyen hekimlik süresince aşağıdaki şu görevleri yapmakla yükümlüdürler:

  • Hastanın şikâyeti dinlerler ve Tıbbı hikayesini öğrenir ve bu bilgileri kayıt edereler. (Daha önce hangi hastalıkları geçirdiğini, hangi ilaçlarını kullandığı gibi bilgileri kayıt ederler.)
  • Hastanın fiziki muayenesini yapar.
  • Hastanın hastalığı ve durumuna göre yapılması gereken testler varsa, bunlar için ön tetkikleri belirlerler.
  • Muayene bulguları ve tetkik sonuçlarına göre hastalığın teşhis, tedavisi ve izlenmesi için verileri yorumlar, değerlendirir,
  • Hastanın durumuna göre tedavinin nasıl yapılacağını belirlerler.
  • İş kazası, trafik kazası, ölüm ve yaralanma gibi olayları hastanede görevli polise bildirir ve gerekli raporları düzenler,

Pratisyen Hekimler Nerelerde Çalışabilir?

Herhangi bir özel ya da devlet sağlık kuruluşunda görev alabilir. Kendine ait özel polikliniklerde de görev yapması mümkündür.

Pratisyen Hekim Ne Kadar Maaş Alır?

Hizmet yılı, özel ve devlet kurumu olması, uzmanlık alanı gibi değişken özellikler maaşları da değiştirmektedir. Genel olarak; 6000-11000 TL aralığında değişmektedir. Bu tutarların yanı sıra, döner sermayeden de ek gelirleri bulunmaktadır.

Diğer Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Pratisyen Hekim Maaşları 2018
Pratisyen Hekim Haftada kaç Saat Çalışır? 40
Pratisyen Hekim Ayda kaç Saat Çalışır? 130-140
Mesai var mı? Esnek Çalışma Saatleri
Aktif Maaş  7-11 Bin TL (temmuz 2017)
Prim Değişkenlik göstermektedir.
Verilen Zam  240 TL (%3)
Vergi Dilimi 20% (temmuz 2017)
Toplam Ele Geçen 7-11 Bin TL (Ocak 2018)

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir