Pomem Spor Mülakatı

0

Pomem mülakat süreçlerinden bir tanesi de; Pomem Spor mülakatıdır. Resmi olarak Fiziki yeterlilik parkur testi olarak geçen bu spor testinin toplam puanı 40 puandır. Bu testte fiziki yeterlilik ölçülür. Mülakatın bu kısmını geçmek için Pomem mülakat sınvaı adayları en az 20 puan almak zorundadır. 20 puanın altında alan adaylar elenir. Fiziki yeterlilik testinde erkekler spor parkurunu 60 saniyede bayanlar ise 66 sn’de tamamlamaları gerekir. Bu mülakatı geçen adaylar sözlü mülakat aşamasına geçerler.

 1. Pomem spor mülakatı testinde yapılması gereken hareketler sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.
 2. Sıçrama (Jimlastik Sırası): Pomem adayı, 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama sırasında boyu yani uzunlamasına oluyor 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır.
 3. Mekik: Pomem adayı, minderin üzerine sırt üstü yatarak, mindere yapışık vaziyette, eller ensede olacak şekilde 5 defa mekik hareketi yapacaktır.
 4. Şınav: Pomem adayı, vücudu dik vaziyette sadece kollarını kırmak suretiyle 5 adet şınav çekecektir.
 5. Top Mekiği: Pomem adayı, iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarına 3 kez dokunacaktır.
 6. Düz Takla : Top mekiğini tamamlayan Pomem adayı, yer minderinde öne doğru 2 defa takla atacaktır.
 7. Denge Aletinde Yürüme: Düz takla hareketini yapan Pomem adayı, denge aletine çıkarak sonuna kadar yürüyecektir. Denge aletinden düşen aday, kaldığı yerden alete çıkarak hareketine devam edebilir. Denge aleti 5 metre uzunluğunda, 70 cm yüksekliğinde ve 10 cm genişliğinde olacaktır.
 8. Atlama Atı: Koşuyu bitiren Pomem adayı, bitiş çizgisinde bulunan 1.20 cm yüksekliğindeki atlama beygiri üzerinden atlayacaktır.

Pomem Spor Mülakatı Puanlaması

Fiziki yeterlilik sınavında yapılan puanlama şu şekildedir:

 • Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, jimnastik sırası, mekik, şınav ve top mekiği hareketlerinden herhangi birinde, eksik hareket yapan adayın bitirme süresine her bir eksik için 2 sn ilave edilecektir. (Örnek olarak;  5 mekik nizami (doğru şekilde) yapılmazsa parkur sonundaki süreye;  2 sn x 5 mekik= 10 sn eklenir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, düz takla hareketini eksik yapan adayın bitirme süresine her bir takla için 3 sn ilave edilecektir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, denge aletinde yürüme hareketini tamamlamayan adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Aday kaldığı yerden devam edip tamamlarsa süre eklemesi yapılmayacaktır.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, atlama beygiri üzerinden geçemeyen adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Atlama beygirinden geçiş şekli serbesttir.
 • Pomem spor mülakatı aşamasında, toplam puanın (40 puan) %50′sini aşan (20 puan ve üzeri) Pomem adayları başarılı sayılacaktır.

Pomem Spor Mülakatı Parkuru:

pomem-spor-mulakat

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir