Pomem Sözlü Mülakat Aşaması

0

936782_516842265042468_372339681_nPomem Sözlü mülakat aşamasında kişiler öncelikle ön sağlık testine sokulur. Ardından ön sağlık testini geçen adaylar sözlü mülakat aşamasına alınır. Ön sağlık aşamasını geçemeyen adaylar ise sözlü mülakat kısmına alınmaz.

Pomem sözlü mülakat aşaması yöntemelikte şu şekilde geçmektedir.;

  1. Adayların her birinden, Genel Müdürlükçe belirlenecek konuların yazılı olduğu kartlardan birisini çekmeleri istenir ve çektikleri konu ile ilgili konuşma yapmaları sağlanır.Her bir adaya konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için eşit süre verilir. Mülakat sınavında adayların; Konu Hakkında Bilgi Düzeyi, Kendisinden İstenileni Kavrama, Kendine Güven Duyma ve Sözlü İfade Becerisi olmak üzere dört (4) ayrı kritere göre değerlendirmesi yapılır.
  2.  Değerlendirme, her bir kriter için 15’er puan olmak üzere toplam 60 puan üzerinden yapılır. (En az 30 puan almak gerekir. Aksi durumda elenirsiniz.) Komisyon üyelerinden her biri bir kriteri değerlendirir. Adayın mülakat puanı; komisyon üyelerinin vermiş oldukları puanların toplamından oluşur.

Yukarıda belirtildiği gibi Pomem sözlü mülakat aşamasında  sizleri sözlü mülkata sokan kişiler sizlere bir kart çekmenizi ister ve çektiğiniz kart ile ilgili size sorular sorarlar. Çektiğiniz bu kartların içerisinde genel bilgiler, ilkeler gibi genel kültüre dayanan sorular bulunur.

Pomem sözlü mülakat süreci nasıl işler?

Ön sağlık testinden geçen aday, sözlü mülakat aşamasında bir komisyon önüne çıkar. Bu kurul adaydan bir kart seçmesini ister. Soru kartı komisyona gider ve sözlü mülakat süreci başlar. Öncelikle sizin hakkınızda bilgi edinmek için doğum tarihinizden,ailenize kadar birçok soru sorulur. Ardından kendinizi tanıtmanız istenir. Ve son olarakta çekmiş olduğunuz karttaki soru size sorulur. Sorunuzu cevapladıktan sonra sizlere genellikle “Neden polis olmak istiyorsun?” diye sorulur. Bu soruya karşı hazırlıklı olun. Ve Sözlü mülakat aşaması sona erer.

Pomem adayları komisyon karşısına çıktıklarında çekmiş olduğu soru kartını kurul başkanına (Görevli polis memurları kim olduğunu tarif edeceklerdir.) verdikten sonra bazı yerlerde sandalyeye oturarak bazı yerlerde de ayakta Pomem sözlü mülakat sürecine başlamış olacaklardır. Sorunuzu cevaplamadan önce kısaca ad ve soyadınızı, doğum tarihi ve yerinizi, memleketinizi, mezun olduğunuz bölümü ve anne baba mesleğini söyleyerek kısaca kendinizi tanıtıyor ve sonrasında sorunuzu cevaplıyorsunuz. Sorunuzu cevapladıktan sonra komisyon üyeleri bazen klasik sorular da (Neden polis olmak istiyorsun?) yöneltmektedir. Bu sorulara da cevap vererek Pomem sözlü mülakat aşamasını bitiriyorsunuz.

Sözlü mülakat aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey HEYECANLANMAMAK! Çünkü sizlere yöneltilecek her soru genel kültüre yani bildiğiniz, günlük hayatta karşılaştığınız şeylere dayanır. Bu aşamayı başarıyla geçmek için heyecanınızı en altta tutun!

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir