PÖH Nasıl Olunur?

0

PÖH Nedir?

Polislik, birçok Türk gencinin hayalini kurduğu ve olmak için can attığı mesleklerden birisidir. Bunun en büyük sebebi ise polislerin halk arasında statüleri gereği olarak çok sevilmeleri gelmektedir. Tabi ki polislerin maaş olanakları ve aynı zamanda diğer avantajları da bulunmaktadır. Emniyet Teşkilatı farklı bölümlerden oluşan bir birimdir. Özel Harekat Polisleri ise bu farklı bölümlerden bir tanesidir. Özellikle son zamanlarda elde ettikleri başarılar ile adlarından sıkça söz ettirmeyi başaran özel harekat polisleri ise son zamanın en çok tercih edilen mesleklerindendir.

PÖH Nasıl Olunur?PÖH Nasıl Olunur?

                Öncelikle polis olabilmek için aranan ilk şart Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO mezunu olmaktır. Bundan sonra ise Özel Harekat Polisi olmak için ise iki şansınız bulunmaktadır. Bunlardan birisi PMYO okuduğunuz sırada branş seçiminde özel harekat polisi olmak istiyorum seçeneğini seçmek ve ya aktif olarak görev yaptığınız sırada, gerekli şartları da sağlamanız durumunda bulunduğunuz birimden PÖH’e geçmek için başvuru da bulunmaktır. PÖH’e katılabilmek için 28 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Ayrıca terhis süresinin üzerinden 36 ay geçmemiş olmalıdır. Bunun yanında en az lise ve ya dengi bir okuldan mezun olmak gerekirken herhangi bir KPSS şartı da aranmamaktadır. Son olarak ise mülakat ve fiziki yeterlilik sınavını geçen adaylar polis eğitim merkezinde eğitime tabi tutulacaklardır.

Tüm PÖH Mülakat Soruları ve Deneyimleri!

PÖH Ne İş Yapar?

                Polis Özel Harekat Ekipleri, normal polislerden farklı olarak aldıkları eğitim ve tecrübeleri doğrultusunda olayları çok daha hızlı analiz edebilmektedirler. Bu yüzden de her türlü olaya anında müdahale etme yetkilerine sahiptirler

PÖH Nerelerde Çalışır?

                Polis Özel Harekat ekipleri, özellikle terör olaylarının yoğun olduğu bölgeler terör ile mücadelenin bel kemiğini oluşturmaktadırlar. Bir nevi ordudan ayrı bir asker grubu gibi düşünülebilir.

Polis olmak isteyenler için hazırladığımız diğer yazılar:

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir