PÖH Mülakatı

0

PÖH Mülakatı

Pöh yani özel harekât polisi, özel harekâtlara katılarak kolluk güçleri ya da bazı verilen özel görevlerde görev yapan polistir.

Polis Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Pöh olabilmek için lise ve dengi okullardan mezun olmak pöh mülakatına girebilmek için yeterli olduğu gibi Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerinin ikinci yıllarının bitmesine üç hafta kala isim yazdıranlar da pöh mülakatına katılabilmektedirler. Bunlarla birlikte yirmi yedi yaşında olmak, mesleği sürdürebilecek fiziki ya da ruhsal bozukluğun olmaması, asker terhisinden otuz altı ay en fazla üç yıl geçmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca KPSS puanı aranmamaktadır.

Pöh Mülakatı Aşamaları Nelerdir?

Mülakata hak kazananlar, iki bin dört yüz metrelik koşu parkurundan geçmiş olmak, ardından on yedi barfiks, altmış beş şınav ve seksen mekik çekerek dayanıklı testlerinden başarılı geçmiş olmak şartlarını taşır.

Pöh Mülakatı İşe Alım Süreci

Pöh kısaltılmış olarak kullanılmaktadır. Polis özel harekât bilinen pöh seçme ve sınava tabi tutulurlar. Fiziki sınav haricinde sözel mülakatlarla seçimler yapılmaktadır. Emniyet teşkilatı pöh adı altında birim oluşturmuş başka birimlerinde olması gibi sadece biridir. Yapılan özel operasyonlarda görev alan polislerin pöh mülakatlarından geçmiş olmaları ve seçilmiş olmaları gerekmektedir.

Pöh Mülakatında Sorulan Sorular

Medeniyetler ittifakı, mili mücadele dönemi, el kaide gibi suç örgütü terör unsuru sorular ile Anayasa, Pyd, Polislik, askeri, devlet ve operasyonlarla ilgili sorular sorulur.

Zorluk Seviyesi Kolay (7/10)
Mülakat Detayları
Birebir görüşme
Sunum
Sınav
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir