Patrondan gizlenmesi gereken şeyler

0

Hangimiz patronumuzu seviyoruz ki? Siz o şanslı kesimdenseniz o başka tabi! Ama ne olursa olsun işimizde yükselebilmemiz, daha huzurlu bir ortamda çalışmamız için patronumuzu sever gözükmeliyiz.

Pantronunuza karşı şu hususlara dikkat etmelisiniz;

Patronunun gözünde siz işe olan yararlılığınız ölçüsünde değer kazanırsınız. Hiçbir zaman ‘’bu benim işim değil’’ dememelisiniz. Böyle bir tepki vermeden önce patronunuzun sizden beklentilerini gözden geçirin. Eğer gerçektende bu görev uygun değilse; bu kelimeleri kullanacağınıza, daha farklı, olumlu yollarla bu işi başkası yaparsa daha iyi olacağını anlatın.

‘’Bu benim problemim, işim, sorumluluğum değil’’ gibi cümleler kullanmamaya çalışın. Bu tip cümleler kullandığınızda dışarıdan işini sevmeyen, umursamayan bir çalışan profili çizersiniz. Hatta iş arkadaşlarınızın size karşı tavır almasına bile yol açabilir. Bunun yerine çözüme yardımcı olmayı deneyin. Unutmayın ki iş yerinde aksayan bir problem mutlaka size de yansıyacaktır.

‘’Bu hata benim değil’’ gibi savunma cümlelerinden kaçının. Ortada bir hata varsa da bu sözler dikkatlerin sizin üzerinize çekilmesine yol açabilir. Bunun yerine çözüm odaklı bir yaklaşım sergileyin.

Unutmayın ki iş hayatında iletişim her şeydir! Kurduğunuz cümlelerle patronunuz tarafından sevilip, yükselebilir ya da kovulabilirsiniz. Her şey sizin elinizde!

akıllı patron + akıllı eleman = kâr
akıllı patron + aptal eleman = üretim
aptal patron + akıllı eleman = terfi
aptal patron + aptal eleman = fazla mesai

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir