Özgeçmişte Referans Nasıl Yazılır?

0

Özgeçmişte Referans Nasıl Yazılır?Özgeçmişte Referans

Firmalara ya da özel işletmelere iş başvurusu yaparken mükemmel bir özgeçmiş hazırladığınızı düşünüyorsanız, referanslarınızda sınıfta kalmayın!

İş başvurularında yüzlerce aday arasından seçilip, referansta elenmemek için dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar var. Öncelikle özgeçmişinizde kimleri referans göstermelisiniz, bunun iyi bir analizi yapmanız gerekiyor.

Özgeçmişinizde kimler referans göstermelisiniz?

Özgeçmişte referans istenmesinin en önemli nedeni nasıl bir çalışan olduğunuzu öğrenmektir. Bu nedenle referansta belirteceğiniz kişiler, daha önce çalıştığınız kurum ya da kuruluşlardan, özellikle üst düzey pozisyonda çalışan kişilerden olmasında fayda var. Ancak böyle biri yok derseniz de bunun yerine takım arkadaşlarınızdan birini, ya da iyi ilişkiler içinde olduğunuz müşterilerinizden birini belirtebilirsiniz. Yeni mezunsanız, referansta staj yeri sorumlunuzu ya da akademik kariyeri olan öğretmenlerinizi belirtmeniz size daha yararlı olacaktır.

Unutmayın, başvuru yaptığınız pozisyona göre özgeçmişinizde referans olarak yazdığınız kişileri değiştirebilirsiniz. Özellikle başvuru yaptığınız sektörden size referans olabilecek kişiler daha faydalı olacaktır. Ve en önemlisi referanslarınızın sizin hakkınızda olumlu düşünceler beslediğinden emin olun.

Özgeçmişinizde kimler referans gösterilemez

Özgeçmişinizde yakın arkadaşlarınızı, aile veya aile yakınlarını, siyasi kimliği olan kişileri, referans olarak belirtmeniz kesinlikle profesyonel bir yaklaşım olmayacaktır. Bu durumdan mümkün olduğunca kaçının.

Özgeçmişte referans belirtirken;

  • Referans için en az iki en fazla üç kişi belirtilmelidir.
  • Referansta belirtilen kişilerin iletişim bilgilerinin güncel olmasına dikkat edilmelidir.
  • İsim, soyisim, varsa ünvanı ve çalıştığı pozisyon belirtilmelidir.
  • Referans bilgileri özgeçmişin mümkünse sonuna yazılmalıdır.

Özgeçmişte örnek referans

Hayati Güler

Mark Bilişim Hizmetleri / Proje Sorumlusu

05xx xxx xx

[email protected]

Özgeçmişte Diğer Bilgiler Nasıl Olmalı

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir