Özgeçmişinizde Yer Vermemeniz Gereken 3 Şey

0

Özgeçmişinizde Yer Vermemeniz Gereken 3 Şey

Özgeçmiş bir işvereninin dikkatini çekebilmek için en önemli adımlardan biridir. Sonuçta bir işe yüzlerce insan başvurmaktadır. Ve tercih edilmek için de bir sayfalık bir özgeçmiş ilk aşamada önemli olandır. Bundan dolayı da deyim yerindeyse özellikleri ile yetenekleri ile kaleme alınmalıdır.

Özgeçmiş hazırlamak bir işe girmek için en önemli adımlardan biridir. Bir özgeçmişte gerekli bilgilerden birinin eksikliği bile işveren tarafından hemen dikkat çeker ve bu durum sürece olumsuz yansır. Kuşkusuz bir özgeçmişte olmazsa olmaz detaylar ad-soyadı, irtibat telefon numarası, e-posta adresi, çalışılan yerler ve ilgili bilgileridir. Özgeçmişte yetenekler kısmına da yer verilebilir. İlgi alanları işverenler için dikkate alınan bölümlerdir. Özgeçmişin 1 sayfa boyutunda olması çok daha dikkat çekici olur. Eğer bu boyutta kalındıysa eğitim ve sertifikalar açısından da detaylar kullanılabilir.

Görev Ve Sorumluluklar Detayı 

Bir özgeçmişte görev ve sorumluluk detayı olmaması gereken bir detaydır. İşveren için gösterilen başarılar, kazanılan beceriler önem taşır. Yapılan işte beceri ve başarıların anlatılması işvereni ilgilendiren noktadır.

Maaş Beklentisi Detayı 

Daha önce alınan maaş bilgileri ya da talep edilen maaş bir özgeçmişte olmamalıdır. Çünkü karşılık mülakat sırasında son aşamada zaten işveren tarafından bu soru sorulacak ve kendisi tarafından not alınacaktır. Bunu önceden belirtmek hatadır.

Bütün bu olması gerekenlerin yanı sıra olmaması gerekenler vardır ki; bunlara son derece dikkat edilmesi gereklidir. Mesela bunların başında hedeflerin cümlesi son derece lüzumsuz yer kaplayan bir noktadır. Zaten birey bu işe başvurarak hedefini karşı tarafa nakletmeye çalışmaktadır. İş sıralamalarını yaparken gereksiz iş bilgilerini kaldırmak en doğrusudur. İşveren talebi olmadıkça referans bilgisi de bir özgeçmişte olması gerekmeyen bir detaydır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir