Özgeçmişiniz de Hangi Yazı Fontunu Kullanmalısınız?

0

Öz Geçmişiniz de Hangi Yazı Fontunu Kullanmalısınız?

Özgeçmişiniz de Hangi Yazı Fontunu Kullanmalısınız?

Eğitim hayatı bittikten sonra bireyler için asıl zorlu dönem başlamaktadır. İş hayatına atılmak ve kendi mesleklerinde iş imkânı bulmak için yoğun araştırmalar ve çalışmalar sonrası geri dönüşler yüzdelik dilim de çok az sayıda olmaktadır. Bu kadar düşük bir oran da geri dönüş olmasından dolayı ise geri dönüş yapan iş yerleri ile görüşmelere çok fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Öyle ki ilk izlenim her zaman etkileyici olmuştur.

Görüşme esnasında kılık kıyafetiniz ile sizin kısaca anlatan özgeçmiş CV’niz bu etkenlerden en önemli iki olmaktadır. Bu nedenden dolayı iş başvuru yaparken özgeçmişe çok dikkat edilmelidir. Çünkü özgeçmiş de kullanılan yazı fontu bile sizin kişiliğinizin karşı tarafa aktarılmasını sağlamaktadır.

Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli!

Özenli bir cv hazırlarken birçok şeye zaten dikkat etmeniz gerekmektedir. Aldığınız eğitim, hobiler, referanslar, tecrübeler ve sertifikalar. Bunlar kadar demin dediğimiz kullanılan yazı fontu da çok önemlidir.

Basit bir yazı fontu sizin karşı tarafın gözünde duruşunuzu simgeler. Bu neden ile bu konu üzerinde yurt dışında yapılan bazı araştırmalar olmuştur. İş başvurusu esnasında verilen cv’lerde ki yazı fontu olarak Helvetica, Garamond, Proxima Nova,Didot ve Times New Roman fontlarının kullanımı gözlenen cv’lerin daha olumlu bir geri dönüş sağladığı tesit edilmiştir.

Bu yazı fontlarının resmi yazışmalarda da kullanılması kişilerin öz geçmişlerinde ki resmiyeti simgelemesi işverenler için artı bir durum oluşturmaktadır. İşinizi ne kadar ciddiye aldığını göstermektedir

Tüm Özgeçmiş Örnekleri

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir