Özgeçmişini İş Aramak İçin Nasıl Hazır Hale Getirirsin?

0

Özgeçmişini İş Aramak İçin Nasıl Hazır Hale Getirirsin?

İş Ararken Özgeçmiş Hazırlanmalı mıdır?

Eski zamanlarda iş aranırken eşe dosta sorulur ya da gazeteler incelenirdi. Yani işe ihtiyacı olan kişi o işi araştırmak zorundaydı. Tanıdık eş dost birbirine haber salarak işsiz kişilerin iş sahibi olması sağlanmaktaydı. Ta ki  devirin değişmesi ve nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla bu durum tarihe karışmıştır. İnsanlar iş değil, işler insan araştırır olmuştur. Artık insanlar iş başvurusu yapmak için iş yerine giderek yüz yüze görüşmek zorunda değildir. Bu işi bir belge yapmaktadır. Yüz yüze görüşme işlemi o belgeyi hazırladıktan sonra eğer ki o kişi işe uygun görülürse yapılmaktadır.  Bu belge sayesinde işveren, işe alacağı kişi hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu sebeple iş ararken CV hazırlamak gerekmektedir.

Özgeçmiş Ne Kadar Önemlidir?

Özgeçmiş bir kişinin reklamı niteliğindedir. Bu nedenle özenli bir şekilde hazırlanmasına dikkat etmek gerekmektedir. İsim, soy isim, iletişim bilgileri, eğitim durumu gibi bilgilerin yanı sıra işe alınmak için en önemli kısmı geçmiş iş deneyimleri ve referanslar kısmı oluşturmaktadır.

Bir kişinin referansının sağlam olması, o kişinin işe alınmasında kolaylık sağlamaktadır. Ya da geçmişte çalışmış olduğu yerler, kısaca iş tecrübeler yeni iş kolunda çalışırken herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmayacağı, kalsa dahi kolayca çözüm yolu bulabileceğinin anlaşılmasında yardımcı olmaktadır. İşveren çalışanı işe alırken bu kısımlara çok dikkat etmektedir.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar da işe alınırken büyük öneme sahiptir.

  • CV A4 kağıda hazırlanmalıdır.
  • En fazla 2 sayfa olarak hazırlanmalıdır.(Akademik CV hariç)
  • Birinci ya da üçüncü tekil şahıs diliyle yazılmalıdır.
  • Times New Roman ya da Arial gibi net bir şekilde okunabilen yazı karakterleriyle -hazırlanmalıdır.
  • İmla kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Gereksiz bilgilere yer verilmemelidir.

Güncel İş İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

İş Başvurusu CV Örneklerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir