Özgeçmiş uzunluğu ne kadar olmalı?

0

Özgeçmiş uzunluğu ne kadar olmalı?

CV uzunluğu ne kadar olmalı?

Özgeçmişiniz bir pazarlama şeklidir ama siz pazarlama okumadınız. Kendinizi bir şirkete pazarlamanız gerekiyor. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey oturup bir özgeçmiş hazırlamaya başlamak ve biz de sizlere bu konuda yardımcı olacağız. Yazımıza başlamadan önce bilmeniz gereken özgeçmişiniz oldukça net ve kısa olmalıdır. Sizin başarı hikayelerinizi konuşacağınız yer görüşmedir, özgeçmişiniz değil!

Maddeli cümleler kullanın.

Özgeçmişinizin taslağını oluştururken kısaca göz ile taranacak ve sizin hakkınızda bilgi verecek şekilde oluşturun. Kısa cümleler olmalı hatta bu cümleleri paragraf gibi değil de madde madde yazmanız daha kolay okunmasına ve her bir cümlenizin dikkat çekmesine olanak sağlayacaktır.

anahtar-kelimeler

  • Dikkat çekici kelimeler

Peş peşe gelen bir kaç cümle içerisinde aynı kelimeleri kullanmaktan kaçının. Artık son trend anahtar kelimeler! Özgeçmişinizi hazırlarken mutlaka anahtar kelime oluşturun zaten online siteler üzerinden hazırlayacağınız özgeçmişte artık anahtar kelime ekleyeceğiniz bölümler var ve firmalar bu anahtar kelimeleri girerek direk özgeçmişinize ulaşıyor.

  • % veya para birimi sembolleri kullanın

Bununla ilgili örnek verecek olursak eğer,

KÖTÜ: Bir şirkette finansal analist                          İYİ: Yıllık cirosu 15 milyon TL’yi aşan bir şirkette finansal analist

KÖTÜ: Bir firmada satış müdürü                            İYİ: Bir önceki yıla göre sahada %15 büyüme gösteren firmanın satış müdürü gibi.

pozitif

  • Pozitif olun

Özgeçmişinizi bile hazırlarken pozitif olmalısınız. Tecrübe, mezuniyet yılı ya da derecesi, hatta yaş gibi durumlara takılmayın. Siz onların ihtiyacı olan kişisiniz. Buna odaklanın ve sizi neden işe almaları gerektiğini onlara anlatmaya çalışın. Kimse sizi kötü not ortalamasından dolayı işe almamazlık etmez.

  • Boşluklar önemli

Özgeçmişinizi word dosyası halinde hazırlarken beyaz boşluklardan bolca kullanın. Örneğin, siz bir gazete sayfasını açtığınızda her yerinde minik ve sıkıştırılmış yazı olan sayfaları mı okursunuz yoksa büyük harflerle yazılmış geniş geniş reklam veren sayfalar mı dikkatinizi çeker? Aslında okumasanız bile o reklamlar bir anlığına bile olsa gözünüzü alır ve ürünlerinden haberdar olursunuz.

  • Sayfa şekli önemli

Seçeceğiniz yazı karakterleri, kullanacağınız harflerin büyüklükleri önemli. Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi abartıya kaçmayacak şekilde olan büyüklükte, bol bol boşluklar bırakarak hatta önemli gördüğünüz yerleri kalın veya eğik yazı ile öne çıkararak özgeçmiş hazırlamalısınız.

  • Başkalarına sormayı unutmayın

Özgeçmişinizi hazırladınız. Emin olmak ya da fikir almak adına sizin mesleğinizle alakalı olan ve olmayan birkaç kişiye mutlaka okutun ve dışarıdan bakan bir göz olarak onlarında fikirlerini alın.

Daha Detaylı Bilgi edinin!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir