Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

0

Özgeçmiş Nasıl YazılırÖzgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş, kişinin kendini iş başvuru yaparken kısaca tanıtmasıdır.Bu nedenle, kısa, net ve açıklayıcı olmalıdır.

Özgeçmiş yazarken, düzgün bir yazı karakteri kullanmak, sayfa düzenini sağlamak, bilgileri kısa ve net girmek çok önemlidir. Bu nedenle özgeçmişinizin mükemmel görünmesini istiyorsanız, sitemizde CV örneklerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz boş CV örneklerini bilgisayarınıza hızlı bir şekilde indirip, bilgilerini kolaylıkla doldurabilirsiniz.

CV Hazırlama Teknikleri ve Tüyoları

Özgeçmiş Oluşturma

Özgeçmiş hazırlarken yapmanız gereken tek şey bilgilerinizi bölümlere ayırarak belirli bir düzen dahilinde girmenizdir. Basit bir özgeçmişte şu bölümler yer alır;

  1. Kişisel bilgiler: Ad, soyad, adres, telefon, medeni durum, erkek adaylar için askerli durumu, varsa çocuk sayısı, seyahat gerektiren bir iş ise ehliyet bilgilerini içerir.
  2. Eğitim bilgileri: Kronolojik bir sıra dahilinde okul bilgileri girilmelidir. Mezuniyet yılı ve bölüm bilgileri de unutulmamalıdır.
  3. İş deneyimleri: Yine kronolojik bir sıra takip edilerek, en son çalıştığınız işyeri bilgileri, görev tanımı ve süresi, varsa ayrılma nedeni belirtilerek yazılır.
  4. Sertifikalar, kurs bilgileri: Katıldığınız seminerler ve kurs bilgileri, yabancı dil, bilgisayar bilgisi kısımlarını içerir.
  5. Referans: Bu bölümde size referans olabilecek kişilerin isimleri, görevleri ve iletişim bilgileri yer alır. En az iki kişi belirtilmelidir.
  6. Fotoğraf: Fotoğraf eklemek içim özgeçmişin sağ ya da sol üst bölümü kullanır. Mümkünse çözünürlüğü yüksek vesikalık bir fotoğraf eklenir.

Basit yerine profesyonel ya da ayrıntılı bir özgeçmiş hazırlamak istiyorsanız, CV örneklerimizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir