Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği

0

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Nedir?

Günümüz şartlarında bireyler özel sektör kamu sektörü gibi çeşitli sektörlerde çalışmaktadırlar. Özel sektörde çalışan bireyler gerek iş memnuniyetsizliği gerekse çalışma şartlarından dolayı işten çıkma gibi sebeplerden dolayı istifa etmek isterler. Bu sürecin zorlu bir süreç olmasının yanında sözle değil de yazılı olarak beyan edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla özel sektörde bu işlemler için istifa dilekçesi hazırlayıp ilgili makamlara iletildikten sonra süreç başlamaktadır.

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Neden Yazılır?

Özel sektörde çalışan kişileri istifa etmeye dilekçe yazmaya mecbur bırakan bir sürü sebep sayılabilir. Bunlar; İşlerinden mutsuz ve memnuniyetsiz olmaları, yeni iş arayışında olup sektör değiştirmek istemeleri, psikolojik baskı altında olmaları (mobing), farklı bir sektörden daha iyi şartlarda gelen teklifler vs. Bu koşullar olduğu sürece kişiler istifa etmek isteyip dilekçe yolu ile bu kararlarını dile getirirler. Her kurumda olduğu gibi özel sektörde de sözlü ifade değil de yazılı olan dilekçe gibi ifadeler dikkate alınır.

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

  • İstifa dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus mevcuttur.
  • Öncelikle nereye yazıldığı ve hangi departmana teslim edilmesi gerektiğini belirtmek gerekmektedir.
  • Yazıldığı tarih dilekçe de sağ üst köşede mutlaka olmalıdır.
  • İstifa dilekçesi yazarken ayrılış sebebinizi açık ve yalın bir dille belirtmeniz gerekmektedir.
  • Dilekçenin alt kısmında adı soyadı kısmını tamamlayıp mutlaka imzanız ile bitirmeniz gerekmektedir.

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

İnsan kaynakları birimi tüm ayrılış ve işe alımlarla ilgilenen birimdir. Yazmış olduğunuz istifa dilekçesini insan kaynakları departmanına teslim etmeniz gerekmektedir. Eğer kurumunuzda insan kaynakları departmanı mevcut değil ise işlemleriniz muhasebe departmanı ile devam eder ve istifa dilekçenizi bu departmana teslim etmeniz gerekmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir