Özel Harekât Polisi Ne İş Yapar

0

Özel Harekât Polisi Ne İş Yapar?

Emniyet genel müdürlüğüne bağlı olağanüstü durumlar oluştuğunda ve ya baskınlar olduğunda özel taktikler ile müdahalede bulunan operasyon birimi olup silahta kullanabilme yetkileri bulunmaktadır. Banka soygununa müdahale edebildikleri gibi rehine de kurtarabilmekteler. Bunlara benzer olağanüstü durumlar da yaşandığında müdahale etmektedirler.

Özel Harekât Polisi Görevleri

Genel olarak kırsal bölgelerde ve doğu bölgelerinde oluşabilecek suç unsurlarını yok etmekle ilgili görevleri bulunmaktadır. Amirlerinin verdiği emirleri uygulamak mecburiyetindedirler. Kanuna aykırı emir verildiği zaman bu emri yerine getirmemelidirler. Can ve mal güvenliği sağlamaları gerekmektedir. Orantılı güç kullanımı altında jop, silah ve biber gazı kullanma yetkileri vardır. Bulunduğu bölgenin huzurunu sağlamak ta görevleri arasında yer almaktadır. Adli arama da yapabilen özel harekât polisinin bir diğer görevi de büyük kalabalıkların oluştuğu yerlerde emniyet sağlamaktır. Örneğin miting gibi kalabalık toplantılarda güvenliği sağlamaktadır.

Özel Harekât Polisi Kaç Saat Çalışır?

12/36 ve ya 12/24, 12/12 gibi çalışma saatlerine göre planlamaları yapılır ona göre çalışırlar.

Polis Özel Harekât Nerde Çalışır?

Genellikle terör olaylarının yoğun yaşandığı şehirlerde ve ya kırsal bölgelerde çalışmaktadırlar. Terör, bomba, kaçakçılık gibi olaylara karşı özel eğitim almış olan özel harekât polisleri özel taktikler bilmektedirler. Silah kullanabilmektedirler.

Bu  Bölümde Çalışanlar İçin Aranan Özellikler

T.C. vatandaşı olmak, en az lise ve ya dengi okul mezunu olmak, 18 yaş ile 28 yaş aralığında bulunmak. Emniyet teşkilatının sağlık şartları yönetmeliğindeki şartları sağlamak.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir