Özel Harekât Mülakat Soruları

0

Özel Harekât Mülakat Soruları

Özel Harekât Ne İş Yapar?

Özel Harekat mensupları uçak, araç, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarma, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlama, havalimanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etme, keskin nişancılık gerektiren durumlar, bomba düzeneği imhası, arazilerde mevzi çatışma gibi birçok özel görevde verilen görev ne ise onu yapmaktadır. Özel Harekâtlar hem askeriyede Jandarma bölümünde hem de Polis Teşkilatında bulunmaktadır.Bir kriz durumunda müdahale etme yetkileri olduğundan ve aldığı eğitimler çerçevesinde olayların hızlı analizini yapıp, hızlı adapte olup inisiyatif alarak anında reaksiyon verebilirler.

Özel Harekat Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Polis Özel Harekatı mensubu olabilmek için ülkede bulunan Polis Meslek Yüksek Okulları’ndan bir tanesine girebilmek gerekir. Daha sonra burada görülen eğitimler ile Polis Özel Harekat birimine girilebilmek mümkündür.

Jandarma Özel Harekat için ise Jandarma Özel Harekat yani JÖH timlerinde görev alabilmek için öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı personeli olmak gereklidir. Daha sonra istisnai durumlar haricinde gönüllü kişilerden seçildikleri için, askerliğin bitmesine en az 6 ay kala Jandarma Özel Harekat başvurusu yapılması gerekmektedir.

Özel Harekat Mülakat Aşamaları Nelerdir? Özel Harekat İşe Alım Süreci?

Gerekli olan sınavlardan yeterli bir başarı elde edildikten sonra öncelikle fiziki yeterlilik sınavı ve daha sonra da sözlük mülakat sorularına tabii tutulur. Fiziki yeterlilik sınavında engel üzerinde sağa sola sıçrama, 6 adet lastik içerisinden geçme, 15 kilogramlık 2 adet ağılığı 10 metre ilerdeki dubalardan dolaşarak geçmek, sağlık toplarına toplamda 3 kez dokunmak, 1 kez düz takla atmak, 6 adet slalom çubuğu geçmek, 4 adet küçük ve büyük engellerin alt ve üstünden geçmektir.

Özel Harekat Mülakatında Sorulan Sorular

Sözlü mülakat sorularında da birçok farklı soru çeşidi bulunur. Burada adayın diksiyonuna, konuşurken mantıklı konuşup konuşmaması, konuşma esnasındaki beden diline ve cümleleri iyi seçip seçmemesine dikkat edilir. Bu zamana kadar çıkmış olan bazı sorular şunlardır;

  • Suçların şahsiliği ne anlama gelir?
  • El kaide terör örgütü nerede etkindir?
  • Sokrates’in tek bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir sözünü açıklayınız?
  • Bekçi devlet nedir?
  • Ohal ve sıkıyönetim hakkında bilgi veriniz?
  • Propaganda nedir?
  • Küreselleşme ve demokratik toplum hakkında bilgi veriniz?
  • Başarıda takım çalışmasının rolü nedir?

Merak Ettiğiniz Tüm Mülakat Soruları ve Cevaplarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir