Özel Güvenlik Sertifikası

0

Özel Güvenlik Sertifikası

Özellikle son 10 yıl içerisinde iş sahaları üzerinde özel güvenlik sektörü oldukça önem ifade etmiş durumda diyebiliriz. Her geçen yılın ardından özel güvenlik sektöründe yer alan iş imkanları ve personel alımlarında bir hayli artış gösterdiği de aşikar diyebiliriz. Bireylerin, güvenlik görevlisi, koruma sektörü altında yer alan meslek dalları üzerinde iş imkanı bulabilmesi adına, özel güvenlik kimlik kartına başvuru yaptıkları gözlemlenmiştir. Peki bu özel güvenlik sertifikası nasıl alınır detaylı olarak inceleyelim.

• ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Özel güvenlik sertifikası almak 2 kol üzerinde ayrılmaktadır. Silahlı ve Silahsız olarak ayrılmış olan özel güvenlik sertifikasının detaylarına alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

1. SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK

• T.C Vatandaşı olmak,
• Eğitim seviyesinin en az Lise olması,
• 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün alması,
• Çeşitli sebeplerden ötürü 6 ay ve üzeri hapis cezası almamış olması,
• Vücut ve akıl sağlığının bozuk olmaması,

Silahlı olarak vazifede bulunacak olan güvenlik görevlileri için 5188 sayılı Kanun uygulamasında yönetmeliğin 24. Maddesinde belirtilmiş olan silahlı görev yapacak olan güvenlik görevlilerinin, 6136 sayılı kanun ve kanunun uygulamasına yönelik yönetmelikle aranılan şartların arandığından sıhhat Bakanlığınca 2004/74 sayılı ( a ) genelgesinde belirtilmiş olan usul ve esaslar içerisinde kamuya ait olan sıhhat kuruluşundan “ silahlı güvenlik görevlisi olur “ ibareli sıhhat raporu aldırılmaktadır.

2. SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK

• T.C Vatandaşı olmak,
• İlköğretim ( 8 yıllık ) mezuniyeti,
• 18 yaşını doldurmak, 19 yaşından gün almak,
• Çeşitli sebeplerden ötürü 6 ay ve üzeri hapis cezası almamış olması,
• Vücut ve akıl sağlığının bozuk olmaması,

Silahsız olarak özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanun uygulamasında yer alan yönetmeliğin 18. Maddesinde belirtilen şekilde bir Hastane veya yeterli Sağlık kuruluşlarından “ özel güvenlik görevlisi olur “ ibareli sıhhat raporu aldırılması yeterlidir.

• ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK ÜCRETLİ MİDİR?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki sistem özel güvenlik sertifikasını temin etmekte ücretlidir. Silahlı olarak özel güvenlik sertifikası almak isteyen bireylerin ortalama 600 TL’lik sertifika ücreti yer alırken, silahsız olarak özel güvenlik sertifikası almak isteyen bireylerin ortalama fiyatları 400 TL civarındadır. Ayrıca sertifikalarını yenilemek isteyen bireyler için, Silahlı özel güvenlik sertifika yenileme ücreti 400 TL, Silahsız olarak özel güvenlik sertifika yenileme ücreti 300 TL’dir.

• ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI KAÇ GÜNDE ALINIR

Özel güvenlik sertifikası alabilmek için eğitim 5 farklı başlık altında değişkenlik gösterebilmektedir.

1-TEMEL SİLAHLI EĞİTİM

Temel Silahlı Eğitimi için öngörülen zaman dilimi 120 saattir.

2-TEMEL SİLAHSIZ EĞİTİM

Temel Silahsız Eğitimi için öngörülen zaman dilimi 100 saattir.

3-SİLAHSIZDAN SİLAHLIYA GEÇME EĞİTİMİ

Silahsızdan Silahlıya geçme Eğitimi için öngörülen zaman dilimi 20 saattir.

4-SİLAHLI YENİLEME EĞİTİMİ

Silahlı yenileme eğitimi için öngörülen zaman dilimi 60 saattir.

5-SİLAHSIZ YENİLEME EĞİTİMİ

Silahsız yenileme eğitimi için öngörülen zaman dilimi 50 saattir.

• ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMAK İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI?

Özel güvenlik sertifikası almak için yaş sınırı mevcuttur. Silahsız olarak özel güvenlik sertifikası almak isteyen bireyler 18 yaşını doldurmuş olması ve 19 yaşından gün alması gerekliyken, Silahlı olarak özel güvenlik sertifikası almak isteyen bireyler 21 yaşını doldurmuş olması ve 22 yaşından gün alması gereklidir.

Diğer Sertifika Bilgilerine Buradan Ulabşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir