Online Mülakat Nasıl Yapılır?

0

 İnternetten Mülakat Nasıl Yapılır?

Son yıllarında yükselen trenlerinden Online mülakat, iş veren ve çalışanları boşa zaman kaybetmelerini engelliyor!

İnternet hayatımıza öyle bir hızla girdi ki! Her geçen gün tüm hayatımızı daha fazla çevreliyor. Eskiden bir çok ulaşılmaz olduğuu düşündüğümüz durum artık parmaklarımızın ucunda:) Bazen trafiğe bakıp zaman kazanıyoruz, bazen istediğimiz ülkede bir tur atıyoruz, birkaç saniyede öğrenmek istediğimiz tüm verilere ulaşabiliyoruz. Ee hal böyleyken iş hayatı da bundan tabiki ister istemez etkileniyor.

Hepimiz sıklıkla iş görüşmelerine giderken, dönerken kaybedilen zamandan şikayet etmişizdir. İnternet artık bu konuya da çözüm buldu. Artık iş verenler tarafından da Online mülakatlar  hızla artıyor. Bu durumun  hem iş vereni hemde iş isteyeni oldukça memnun ettiğini söyleyebiliriz. Peki nedir bu skype mülakatı? Yada hangout mülakatı? nasıl yapılır? Online mülakata katılırken hangi zorluklarla karşılaşabiliriz? Mülakatta aday nelere dikkat etmeli? Sizler için bazı cevaplarımızı var. Buyurun:

 Online Mülakat

Son Yılların Yeni Trendi: Online Mülakat!

Mülakat aşamalarında ilk olarak işe alınacak aday, insan kaynakları uzmanlarıyla görüşür. İnsan kaynaklarının adaya firma bünyesine ve iş ekibine uyumlu olup olamayacağına dair bir görüşme yapar. İşte artık online mülakatta tam bu noktada devreye giriyor. Artık mülakatın ilk aşaması internet üzerinden yapılmaya başlıyor. Bu zaman kaybını en azana indiren mülakat şekli giderek artıyor. Sizlerde kendinizi hazırlayın derim:)

Online Mülakat AşamalarıOnline Mülakat Aşamaları

ilk adım: Online mülakatın ilk aşamasında firmaya uygun olan aday tespit edilir. Yüzlerce özgeçmiş içerisinden uygun olan adaylar bulunur ve bu adaylara öncelikle tamamlamaları için bir kişilik envanteri testi gönderilir. Bu kişilik envateri testi, kişiye bir link ile gönderilir ve adaydan online olarak bu testi doldurması istenir. Kişiye kişilik envanterini doldurması için bir süre verilir. Kişilik envateri testleri, adayın kişiliğine dair bilgiler verir. Ortalama 100 adet soru içerir. Bu testler sözel ve sayısal olmak üzere iki alana ayrılırlar. Burada sizin sözel ve sayısal zekanız ölçülür. Test bitiminde, testi sonlandır butonuna tıkladığınızda, doldurduğunuz kişilik envanteri testi, doğruca yetkili kişiye iletilir.

2. adım: Bu aşamayı geçen adaylar sonrasında insan kaynakları uzmanlarıyla bir görüşme yaparlar. İnsan kaynaklarıyla yapılan görüşmelerde artık online yapılmaya başlanmıştır. Giderekte artmaktadır. İnsan kaynaklarıyla yapacağınız görüşmede yüzyüze görüşme yapmanız için skype, hangout yada yüz yüze konuşabileceğiniz başka bir araç kullanmanız istenir. Siz insan kaynakları uzmanı bir gün ve süre iletir.  O tarihte ve saatte görüşme yüz yüzeymiş gibi internet üzerinden devam ettirilir. Bu konuda size tavsiyem kullanacağınız bilgisayarın ayda laptopun kamerasının çalıştığına ve çözünürlüğünün yüksek olduğundan emin olun. Soruları duyabilmeniz için kulaklık kullanmanızı öneririm. Bu şekilde soruları tekrar tekrar sordurtmanıza gerek olmaz. Çünkü online mülakatlar her zaman fazla dikkat dağıtır.

3. Adım: insan kaynakları uzmanlarıyla yapılan mülakattan sonraki aşamaya geçen adaylar, yetkili kişilerle yüz yüze mülakat yaparlar. Bu mülakat görüşmesi için size verilen adrese size verilen tarih ve saatte gitmenizi isterler. Bu aşamadan sonrasını biliyorsunuz zaten:)

Kolay gelsin arkadaşlar, online mülakat deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsanız harika olur:)

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir