Ön Yazı Yazmak Neden Önemlidir?

0

Ön Yazı Yazmak Neden ÖnemlidirÖn Yazı Yazmak Neden Önemlidir?

Kişilerin kendini tanıtması ve ilk izlenim her zaman çok önemlidir. İnsanlar için olumlu ya da olumsuz izlenim çok hızlı bir şekilde oluşabilmektedir. Bu nedenle olabildiğince olumlu izleminler yaratmak için insanlar özel yaşamlarında ve iş yaşamlarında çeşitli atılımlar yaparlar. Mesela özel yaşantınızda biriyle tanıştığınız ilk anda elini sıkmanız ve gülümsemeniz son derece önemlidir. Bu sayede olumlu bir izlenim yaratmanız mümkündür. Ancak bazı durumlarda davranış yeterli değildir. Mesela bir iş görüşmesine gitmeden önce kendinizi tanımanız son derece önemlidir. Ancak hiçbir iş yeri her eleman başvurusu ile ilgilenemez ya da yüz yüze görüşemez. Belirli elemeler sonucunda iş ile ilgili görüşmeye çağırılırsınız. Ve sizin görüşmeye çağırılmanızda belirleyici olan izlenim ön yazı ile oluşur.

Ön yazı bir iş yerinde hangi pozisyonda değerlendirilmeniz gerektiğini anlatan ve bu işe sağlayacağınız yararı göstermenizi sağlayan aynı zamanda neden bu pozisyonda yer almanız gerektiğini gösteren bir yazıdır. İş veren ne için sizinle görüşmelidir. Bu soruları cevaplayarak öncelikle akıllarında yer edinir ve sizi değerlendirebileceklerine onları inandırırsınız. Ve ön yazı aslında imajınızın büyük bir kısmıdır. Çünkü CV sizin bu yazıda yazdıklarınıza göre değerlendirmeye alınacaktır. Kapıdan girdiği anda bir kişi hakkında oluşan fikriniz aynı şekilde ön yazı içinde geçerlidir. Ön yazının ilk cümleleri sizin ile ilgili görüşün büyük kısmını belirler ve CV incelenmesini sağlar ya da sizinle çalışma isteğinin bir kenara konulmasına neden olur. Başarılı CV ön yazı ile sağlamlaştırılmalıdır.

Ön Yazı Örnekleri

on-yazi-ornekleri on-yazi-ornekleri-2

Ön yazı örnekleri

Ön Yazı Formatı

Burada içeriğini kendinizin dolduracağı bir önyazı formatı örneği var.

Giriş

Sayın İlgili,

Başlangıç kısmı

Bu bölümde hangi pozisyonda görev almak istediğinizi, neden işverenin sizi iş görüşmesine çağırması gerektiğine değinin.

İlk paragraf

Yazınız, neden bu önyazıyı yazdığınıza dair bilgi içermeli. İş ilanı için hangi pozisyona neden başvurmaya karar verdiğinizi anlatın.

Hangi özelliklerinizin başvurduğunuz iş için uygun olduğunu belirtin. İşin ihtiyaçları ve sizin yetenekleriniz arasında bağlantılar kurun. İyi olduğunuzu düşündüğünüz özelliklerinize değinin. Özgeçmişinizdeki bilgilerinizle örtüşen cümleler kurun ancak aynen tekrar etmeyin.

 

 

İş Başvurusu Ön Yazı Örneği 1

Bu önyazıyı genel başvurularda da kullanacak türden.

Sayın Yetkili,

İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Müşteri İlişkileri Direktörü” ilanınız ilgimi çekti. Bu pozisyonun benim deneyim, bilgi ve becerilerime oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

ABC şirketinde “ Müşteri İlişkileri Sorumlusu” olarak yaptığım pazar analizleri ile yeni müşteriler kazandırarak ve müşteri memnuniyetinihedeflerin üzerine çıkararak, şirketimin karlılığını önemli ölçüde arttırdım.

Bugüne kadar çalıştığım şirketlerde araştırmacı, yeniliklere uyum sağlayarak, şirketlerimin daha etkin bir yapıya kavuşmasını sağladım. Bahsettiğim araştırmacı kişiliğim, yenilikçi yapım ve bugüne kadar gösterdiğim performans ve tecrübem ile şirketiniz için de son derece yararlı olacağıma inanıyorum.

Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden banaulaşabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyad ve İmza

 

İş Başvurusu Ön Yazı Örneği 2

Bu önyazı iş ilanındaki özelliklerle uyumlu olduğunuzu vurgulayan, işlevsel bir önyazı türüdür. Bu tür bir önyazıyı sadece belirli bir pozisyon içinkullanabilirsiniz.

 

Sayın İlgili,

İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Pazarlama ve Satış Sorumlusu” pozisyonunuzla ilgileniyorum. Özgeçmişimin, eğitimimin veyeteneklerimin işin özelliklerine ve şirketiniz bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.

İş için aradığınız şartları taşıyorum.

Uludağ Üniversitesi İşletme mezunuyum.

Üç yıl halkla ilişkiler asistanı olarak çalıştığım dönemde MS Office ekipmanlarından Excel, Power Point, Word uygulamalarını yoğun olarakkullandım.

Beş yıldır deneyimim ve ehliyetim bulunuyor.

İş için seyahat engelim bulunmuyor.

İngilizce eğitim aldım, akıcı bir şekilde İngilizce kullanabilirim.

Özgeçmişim ve önyazımla ilgilendiğiniz için teşekkürler. Mülakata katılarak iş ve işin becerilerime uygunluğu hakkında detaylı konuşmayı çok isterim.

Teşekkür ederim

Ad, Soyad ve İmza

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir