Ön Yazı Örnekleri 2017

0

Ön Yazı Nedir? Neden Yazılır?

İş başvurularında farkındalık oluşturmak ve kendimizi doğru bir şekilde anlatabilmek için özgeçmiş ve öz yazılar ciddi bir öneme sahiptir. Ön yazılar işe alım yapacak kişiler için de önem arz eder. Bu yazıları dikkatle okuyan işe alım yapan kişiler, buradaki farkı hissetmek isterler. Bu yüzden doğru bir ön yazı örneği iş başvurusu yapan kişiler arasında bir adım öne geçmenizi sağlayabilir.

 1. CV Oluştururken Ön Yazı Nasıl Yazılır?
 2. Neden İş Başvurularında Ön Yazı Yazılmalıdır?
 3. Ön Yazıda Neler Yer Almalı?
 4. Ön Yazı Adı Ne Olmalı?
 • Sade ve Etkili Bir Yazı

Ön yazılarda anlaşılabilir olmak büyük bir önem taşır. Sade ve etkili bir yazı kişiyi bir adım öne geçirebilir. Ön yazılar, başvuru nedenini anlatan ve pozisyon için uygun olduğunuzu düşündüğünüz yetenekleri söyleyerek iyi bir yazı haline dönüşebilir. Bu yüzden uzun ve dolaylı bir anlatım yerine sade ve bilgi verici net yazılar yazılmalıdır.

 • Nelere Dikkat Edilmeli

Ön yazıların giriş paragrafları, yazıyı okuyacak kişinin dikkatini çekecek bir şekilde olmalıdır. Özgeçmiş gibi ben kelimesi ile geçen bir yazı olmaması gerekir. Bunun yanında pasif olmayan ancak net bir yazı yazmak, uzun bir yazı yazmamak, akıcı ve anlaşılabilir olmak ön yazıyı oldukça nitelikli bir yazı haline getirir.

 • Değişen Ön Yazılar

Günler geçtikçe ön yazıda istenilen şeyler de değişebilmektedir. 2017 yılında işverenler ön yazıların kişi hakkında bilgi vermesi yerine pozisyon için uygunluk, pozisyon için öneriler gibi şirkete destek olabilecek önemli özelliklere dikkat etmektedir.

Hazır Ön Yazı Örnekleri

Ön Yazı İle İlgili Tüm Detaylara Buradan Ulaşabilirsiniz!


Deneyimli Adaylar için Ön Yazı Örneği

Sayın…,

Firmanızda ….. pozisyonu için ilettiğim CV’mi ekte bulabilirsiniz.

Eğitim hayatım açtığınız pozisyonun gerektirdiği altyapıyı bana sağladı. Eğitim sürecim içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi farklı eğitimlerle ve yaptığım bireysel araştırmalarla kendimi iş hayatına hazırladım.

İş yaşamında efektif ve hızlı olmak konusunda son derece özverili ve hevesli olduğumu, pozisyonun gerektirdiği sorumluluğu merak ve istekle üzerime almak istediğimi belirtmek isterim. İstekli, özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyim. Bu nedenle size yeteneklerim ve çalışma disiplinim ile katkı sağlayabileceğim noktasında şüphem yok.

Ön yazımı okumaya ve CV’mi incelemeye vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yakın zamanda sizden olumlu haberler almayı diliyorum.

Saygılarımla,


Deneyimsiz Adaylar için Ön Yazı Örneği

Sayın Yetkili,
Eğitim geçmişime ve kişisel özelliklerime uygun, şirketinize değer katabileceğim bir pozisyonda çalışma isteğimi iletmek istiyorum. Özellikle satış, pazarlama ve pazar araştırması konularında katkı sağlayacağımı düşünüyorum.
2006 yılında Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Eğitimim boyunca kendimi temel işletme yönetimi, satış-pazarlama ve pazar araştırmaları konularında geliştirdim. İçinde yer aldığım pek çok projeler ve stajlar sayesinde takım çalışması ve proje yönetimi konularında kendimi geliştirme fırsatı buldum. Ayrıca, üniversite eğitimim sırasında ileri düzeyde İngilizce, Fransızca öğrendim.
Özellikle kriz yönetimi, problem çözme, uzun vadeli düşünebilme yeteneklerimin ve insan ilişkilerinde empati ile yaklaşımımın çalışma hayatında yardımcı olacağını düşünüyorum. Kısa vadede, eğitim geçmişimin ve kişisel özelliklerimin yardımıyla şirketinize değer katmayı; uzun vadede ise kendimi geliştirerek yükselmeyi hedefliyorum.
Sonuç olarak; ekteki özgeçmişimin staj başvurusu olarak değerlendirilmesini rica ediyorum.
Gerekli görmeniz durumunda daha detaylı bilgi vermek için sizinle karşılıklı görüşmek isterim.
İlginiz için teşekkür ederim.
Saygılarımızla,

İngilizce Ön Yazı Örneği

Dear …

I have developed strong sales skills that have enabled me to build a record of sustained sales increases. I thrive on challenge and change, and I look forward to new opportunities to build positive customer relationships every day.

I believe that as a Sales Representative for X Company, my energy, analytic skills, organizational abilities and creativity in tackling problems will make a positive contribution. I am equally comfortable working independently to meet company goals, as well as collaboratively as part of a team. I have always been able to establish and maintain excellent relationships with clients and coworkers at all levels.

My professional skills include:

 • Uncovering client needs and recommending appropriate products or services.
 • Selling solutions to customers and then backing up those sales with top-quality service.
 • Building relationships with co-workers, clients, and strategic partners.
 • Developing processes and strategies to increase referrals and revenue.
 • Accurately completing data research and analysis while demonstrating computer proficiency.

I would welcome the chance to provide you with additional information to supplement what appears in my enclosed resume. I am available for a personal interview at your convenience. I know you are busy and have many applications to review, so please let me know if you wish to further discuss your requirements and my ability to meet them.

Thank you


İş Başvurusu Ön Yazı Örneği

Sayın Yetkili,

İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Müşteri İlişkileri Direktörü” ilanınız ilgimi çekti. Bu pozisyonun benim deneyim, bilgi ve becerilerime oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

ABC şirketinde “ Müşteri İlişkileri Sorumlusu” olarak yaptığım pazar analizleri ile yeni müşteriler kazandırarak ve müşteri memnuniyetini hedeflerin üzerine çıkararak, şirketimin karlılığını önemli ölçüde arttırdım.

Bugüne kadar çalıştığım şirketlerde araştırmacı, yeniliklere uyum sağlayarak, şirketlerimin daha etkin bir yapıya kavuşmasını sağladım. Bahsettiğim araştırmacı kişiliğim, yenilikçi yapım ve bugüne kadar gösterdiğim performans ve tecrübem ile şirketiniz için de son derece yararlı olacağıma inanıyorum.

Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyadı ve İmza

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir