Okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışır?

0

Okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışır?

Okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışır?

Okul öncesi öğretmenleri, henüz okula gitmeyen çocukların bedensel, zihinsel ve duygusal yönden ilerlemesini sağlayan kişilerdir. Bu görevlerini yerine getirirken hikayeler, masal kitapları, oyuncaklar veya değişik el işleri kullanırlar. Amaçları ise çocukların zihinsel gelişimlerini günlük konuları ele alarak onların anlayacağı şekilde ve pozitif bir şekilde sağlamaktır. Bunun dışında sınıf ortamı yaratarak sosyalleşmelerine ve paylaşmalarına yardımcı olurken, tuvalet toplum içinde davranış gibi alışkanlıklarının da gelişmesine yardımcı olur. Genelde okul öncesi öğretmenlerde aranan ilk özellik sabır ve anlayıştır daha sonra çocukları seven onlarla iletişim kurabilen insanlar olmaları istenir. Okul öncesi öğretmenliği üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Peki, okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışırlar?

Okul öncesi öğretmenleri çalışma alanları

İlk akla gelen çalışma yerleri okullardır. Milli eğitim bakanlığına bağlı olan kreş, ilkokul, anasınıfı, yuva, çocuk klübü gibi yerlerde çalışırlar. Devlet memuru olarak girebilmek için KPSS sınavına girip atanmaları gerekmektedir.

Ayrıca okul öncesi öğretmenleri okul hayatlarına devam edip akademik kariyer ile kendileri gibi öğretmen yetişmelerini sağlayabilirler.

Son dönemlerde bilinen aile danışma merkezlerinde de çocuk gelişimi mezunu olanlar aile danışmanı olarak çalışabilmektedirler.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir