Öğretmen Ne İş Yapar?

0

Öğretmen Ne İş Yapar?

Öğretmen Ne İş Yapar, öğretmen nedir, öğretmen görevleri, öğretmen maaşı, öğretmen nerede çalışır

Genelde üniversitelerin eğitim fakültesi bölümünden mezun olan kişiler öğretmenliğe adım atmış olurlar. Alternatif olarak yine devletin sunduğu bir olanak sayesinde birçok fakülte mezunu da formasyon eğitimi desteğiyle öğretmen olarak mezun olabilmektedir.

 Öğretmenler Görevleri nelerdir?

Mezun olunan bölüme göre her öğretmen kendi branşında görevine başlamaktadır. Branşlar arasında Matematik, Fizik, Felsefe,Türkçe, Edebiyat gibi alanların yanı sıra sınıf öğretmenliği veya okul öncesi öğretmenliği bölümleri de mevcuttur. Her branşın eğitim alanı farklıdır.  Öğrencilere ilköğretim, orta öğretim, lise ve üniversite düzeyinde eğitim verilmektedir.

Herkesin de bildiği gibi çocuğun öğrenme süreci aileden sonra okulda devam eder. Öğrencinin ailesinden çok öğretmenini gördüğü zamanlar daha fazladır. Bu yüzden öğretmenin öğrenciye karşı tutumları son derece önemlidir. Eğitimin öğrenciye tam anlamıyla verilebilmesi için, öğretmenin alanında uzman olması en önemli gerekliliktir.

Öğretmenler Nerelerde Çalışabilir?

Yeni mezun olan bir öğretmen adayı, branşının ihtiyaç duyulduğu birçok kurumda çalışabilir. En temel öncelik KPSS’ den güzel bir puan alıp, devlette kadrolu öğretmen olarak çalışmak olmalıdır. Maalesef bazı branşlarda kontenjan sayısı çok düşük olduğu durumlar söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda alternatif olarak iki seçenek vardır. Bazı devlet okullarında öğretmen eksiği vardır. Bu eksikliklerin tamamlanması açısından “ücretli öğretmenlik” diye bir seçenek sunulmuştur. Ücretli öğretmenlik için KPSS’ YE bakılmaz ve il veya ilçe MEM’lere başvurarak gerçekleştirilir. Diğer seçenekte ise özel okul veya dershanelere başvurarak alanında çalışmaya başlayabilir.

Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Çalıştıkları kuruma göre değişiklik gösterir. Eğer devlette çalışan bir öğretmen ise 3000 küsur maaş alabilir. Özel kurumlarda çalışıyor ise asgari ücret veya tecrübesine göre biraz üstünde maaş alabilmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir