Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur

0

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi olmak toplum içinde belli bir saygınlığı olan ve gerek maaş gerekse statü konusunda bireyi mutlu eden bir çalışma alanıdır. Öğretim görevlisi olanlar genel olarak meslek yüksek okulları, üniversitelerin fakültelerinde görev alırlar. Bu alanlarda çalışan öğretim görevlileri genel olarak maaşları en az 4500 TL den başlamaktadır.

Öğretim Görevlisi Ne iş yapar?

Eğitim görevlileri üniversitelerin,  meslek yüksek okulları ve fakülteler gibi bölümlerinde görev alırlar. Öğrencilere kendi uzmanlık alanlarına ilişkin eğitim vermekle yükümlü olan öğretim görevlilerinin yoğunluklarıders sayılarına göre değişiklik göstermektedir.

Öğretim Görevlisi Görevleri

Üniversitelerde öğrencilere eğitim vermek için görev alırlar. Tüm dersler için ayrı öğretim görevlisi bulunur. Öğretim görevlileri öğrencilere eğitim vererek belli konularda uzmanlık kazanmalarını sağlarlar.

Öğretim Görevlisi Kaç Saat Çalışır?

Ders saatine göre değişiklik göstermektedir. Üniversitelerdeki ikinci öğretim ve normal öğretim durumuna göre zaman zaman okulda kalma süresi 12 saati bulmaktadır. Öğretim görevlisi olmak için öncelikle ALES sın avına girerek 55 üstü puan alıp yüksek lisans başvurusu yapmak ve yüksek lisans eğitimini tamamlamak gereklidir. Yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler ardından yine ALES ve dil puanı ile direkt olarak ÖYP ile üniversitelere atamasını yaptırabilir.

Öğretim Görevlisi Nerelerde Çalışır?

Üniversiteler, fakülteler, meslek yüksek okulları öğretim görevlilerinin başlıca çalışma alanlarıdır.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Öncelikle ALES ve dil puanının çok iyi olması gerekir. Bunun dışında yüksek lisans eğitimini iyi bir şekilde tamamlamalıdır.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir