Odyoloji Maaşları

0

Odyoloji Maaşları 2017

Sağlık sektöründe son yıllarda yeni yeni ismini duyurmuş olan odyoloji, işitme bilimi olarak tanımlanmaktadır. Bu bölüm, işitme ve denge bozuklukları gibi konuları ele alarak, test, analiz, tedavi ve rehabilitasyonunu da üstlenen bir birim olarak tanımlanmaktadır. Elbette ki, bu bölümde görev alacak kişiler ise, odyoloji uzmanı olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda, odyoloji uzmanlarının maaşları ve çalışma alanlarından bahsedeceğiz.

Odyoloji uzmanı ne iş yapar?

Odyoloji bölümünde görev alan kişiler, odyoloji uzmanı ya da odyolog olarak tanımlanmaktadır. Bahsettiğimiz gibi, bölümün gerekleri ele alınarak, işitme bozuklukları testlerini yapmaktadırlar. Yapılan testler doğrultusunda uygun tedavi yöntemlerini tercih ederek, hastaların tedavi süreçlerini gözetirler. Yine rehabilitasyonu da üstlenerek, odyoloji bölümünün tüm istek ve ihtiyaçlarına karşılık verirler.

Odyoloji uzmanı nerelerde çalışır?

Yeni bir sağlık kolu olmasına nazaran, genel olarak büyük hastanelerde odyologlara rastlamamız mümkündür. Yine devlet hastaneleri ve özel hastanelerde görev almaları mümkündür. Kendilerine ait odalarında, işitme bozuklukları tedavilerini yaparak, hastalara yardımcı olurlar. Hastalar ile iyi ilişkilerde olması, kişisel özellikleri arasında olması gerekirken, iletişim becerileri de aranan şartlar arasında yer alır. Elbette ki hizmet verdiği hastaneye ya da görevine göre ücretlerinde değişiklik görmek mümkündür. Maaşları hakkında genel bilgiler ise aşağıdaki gibidir.

Odyoloji uzmanı maaşları ne kadar?

Hizmet yılı, eğitim durumu ve diğer faktörler göz önüne bulundurularak, her yıl maaşlarında artışlar ile değişiklik görmek mümkündür. Bu bilgiler ele alınarak, odyoloji uzmanları ya da odyolog maaşları aşağıda ki gibi olmaktadır.

  • Yeni başlayan lisans mezunu bir odyolog, 3043 TL gibi bir maaş almaktadır.
  • Hizmet yılı 3 yıl olan 3099 TL alırken,
  • hizmet yılı 6 yıl olanlar ise 3117 TL şeklinde maaşlar almaktadır.
  • ¼ olan 25 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunanlar ise; 3513 TL gibi bir maaş aldıkları bilinmektedir.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir