NRP Sertifikası Nasıl Alınır

0

NRP Sertifikası Nasıl Alınır

NRP Sertifikası Nedir?

NRP yeni doğan anlamına gelir. Prematürite, neonasalsepsiz aykırılık, doğum asfiksisiNeonatal ve Konjenital aykırılığı yeni doğan ölümlerini arttırmıştır. Resusitasyon Programı yani NRP ölümlerin önüne geçmek için bilgilendirilmek için ölümleri bir nebzede olsa azaltmaya gitmek için istenen belgedir.

NRP Sertifikası Nasıl Alınır?

Yeni doğan Türk Neonatoloji Derneği, Türkiye Halk Sağlık Bakanlığı tarafından bu sertifika programını yürütür. Bazı sağlık merkezleri ya da araştırma sağlık kuruluşları tarafından düzenlenen sertifika programlarına katılım ile bu sertifikaya sahip olunabilir. Yoğun eğitim süresince yapılan programda, gösterilen uygulamaları kişi tekrar etmesi anlamasından sonra sertifika almaya hak kazanmış olacaktır.

NRP Sertifikasını Almak İçin Gerekli Şartlar

Tıp fakültesi öğrencileri, mezunu, hekim ilgili bölümlerde görev yapan herkes bu sertifikayı alabilir. Erişkin, reşit olmak diğer gerekli şartlarıdır. Asfixiye bağlı bebek ölümlerinin önüne geçmek amacıyla verilen eğitimler ile personelleri bilinçlendirmek, ölümlerin önüne geçmek, her merkezde her bölümde bilinçli bir personel bulundurmak amacıyla yaygınlaştırmayı hedefler.

NRP Sertifikasını Almak Ücretli midir?

Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından ücretsiz verilmektedir.

NRP Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Kurs süresi üç iş günüdür. Üç gün yoğun eğitim programına katılım gereklidir.

NRP Sertifikasını Almak  İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

18 yaşından büyük olmak gereklidir. Sağlık kuruluşlarında yeni doğan ünitesinde görev yapan sağlık personeli sertifika programına katılım sağlar.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir