Nikah Memuru Nasıl Olunur?

0

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah memuru veyahut evlendirme memuru olabilmek için ilk şartın belediye kadrosunda yer alan bir memur statüsünde bulunmanız gereklidir. Bunun için ilk şart şüphesiz KPSS adı verdiğimiz, Kamu Personeli Seçme Sınavından başarılı olmak ve yeterli puan alarak belediye kadrosunda yer bulmak gereklidir. Belediye de kadrolu bir memur olma sonrasında da sırada ki işlem Belediye Başkanı tarafından yetki verilmesi durumu kalmaktadır. Belediye Başkanından nikah memuru olma yetkisi almanız halinde nikah memuru olabilirsiniz.

  • NİKAH MEMURU NE İŞ YAPAR

Nikah Memuru diğer bir deyişle Evlendirme Memurluğu 4721 Sayılı kanunun 134. Maddesi gereğince Başkan tarafından görevlendirilmiş olan ve memurlar tarafından çalışması yürütülmekte olan bir birimdir.

  • NİKAH MEMURUNUN GÖREVLERİ

Yapmış olduğu işlemler içerisinde, Evlenmek isteyen kişilerin başvurularını kabul etmesi, evlenme dosyasının hazırlanmasını da koordine eden kişidir. Belediye Başkanı vekaletinde nikah akdini gerçekleştirmesi, başvuru yapan bireylerin künye ve kütüğüne uygun olup olmadığını, evlenmelerinde bir engel halin bulunup bulunmadığını incelemesi ve gerekli faaliyetlerin yürütülmesini sağlayan kişidir. Belirtilmiş tarihlerde nikah akdini gerçekleştirmesi, evlilik cüzdanının hazırlanmasını sağlaması, İlçe Nüfus Müdürlüğüne bildirilmesi ve aile sakinlerinin kütüklerine tescil edilmesini sağlamasını yapar. Tüm bu işlemlerin kayıtların tutulması ve saklanmasını sağlamaktadır.

  • NİKAH MEMURU ÇALIŞMA SAATLERİ

Nikah Memurları da Devlet’in Memur statüsünde yer aldıkları için çalışma saatleri 657 sayılı kanunun 99. Maddesine göre haftalık çalışma saatleri 40 saattir. Bu saatler Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak kaydı ile düzenlenmektedir.

Diğer Mesleklere ve Deatulı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir