Ne Zaman İş Başvurusunda Bulunmalıyız?

0

Ne Zaman İş Başvurusunda Bulunmalıyız?

İş başvurusu yapmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken bir takım kriterler vardır. Çünkü siz ne kadar başarılı olursanız olun eğer bunu CV’nize yansıtamıyorsanız büyük oranda işe girme ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Çünkü CV sizin iş ile alakalı tecrübelerinizi ve deneyimlerinizi İK uzmanına aktaran bir araçtır bu yüzden kişi CV’ sinde bir takım bilgilere açık ve şeffaf şekilde yer vermelidir.

İş başvurusu yapmak isteyen kişiler ilgili kurumlara giderek iş başvurularını yapabilirler. Daha çok sıcak satış anlamında insanlarla iletişim halinde olan firmalara iş başvurusu yapacaksanız bunun için en uygun zamanı kollamalısınız. Mesela örnek vermek gerekirse, satış danışmanlığı pozisyonunda giyim üzerine çalışmak isteyen bir kişi bayramdan birkaç hafta önce farklı firmalara iş başvurusu yaparsa iş başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Çünkü bu süreçte yoğun bir müşteri potansiyeli olacağından müşteri ile ilgilenecek danışman arayışı da fazla olacaktır.

Eğitim bölümü nasıl yazılmalı?

Eğitim bölümü oldukça açık, şeffaf ve net bir şekilde yazılmalıdır. İK uzmanını etkilemek için okul başlangıç ve bitiş tarihleri detaylı olarak yazılabillir.

İş deneyimi alanı nasıl yazılmalı?

İş deneyimlerinizi bu alanda listelemelisiniz, işe giriş ve çıkış tarihlerinizi de yazmanız sizi bir adım öne çıkaracak olan unsurdur.

Hangi kişisel özellikler yetenekler eklenmeli?

Örneğin muhasebe ile alakalı bir işe girecek olan kişi bilgisayarla ilgili bildiği tüm programları yazması ona bir artı katacaktır. İşinin bilgisayarda olmasından dolayı bilgisayar dillerine ve programlarına hakimiyeti istenir. Satış konusunda işe girecek bir kişinin ise diksiyonu, görünüşü gibi özelliklere önem verilir.

Referans bilgisi eklemeye gerek varmı?

Referans her yerde olduğu gibi firmalarda da önemlidir, ancak bazı firmalar için referans bir gereklilik değildir.

Profesyonel CV Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir