Nasıl Finans Uzmanı Olunur?

0
Nasıl Finans Uzmanı Olunur?

Nasıl Finans Uzmanı Olunur?

Nasıl Finans Uzmanı Olunur?

Finans uzmanı olmak isteyenlerin öncelikle üniversitelerin işletme ya da iktisat bölümlerinden  mezun olmaları gerekir. Mesleği yapmak için üniversitelerin bu bölümlerinde okumak ve mezun olmak öncelikli şartlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, nasıl finans uzmanı olunur? sorusu için verilebilecek cevap bu şekilde midir? Tabii ki değil. Finans uzmanı olmak sadece ilgili bölümden mezun olmakla bitmemektedir.

Finans uzmanı olarak neler yapılabilir?

Etkili bir finans uzmanı olmak için öncelikle yapılması gereken üniversitede alınan eğitim sırasında kişinin kendisini tam olarak yetiştirmesidir. Çünkü alınan eğitimde öğrencilere sadece derslere ait sıradan bilgiler verilmez. Aynı zamanda finans piyasasının içerisinde neler olabileceği ya da nelerle karşılaşabileceği şeklinde bilgiler sunulmaktadır. Ayrıca kişinin çalıştığı şirketle ekonomik ortam arasında istenen bağlantıları kurabilmesi için eğitimi ciddiye alması gerekmektedir.

Diğer yandan finans alanında kariyer yapmak için okul dışında düzenlenen çeşitli sertifika programlarına katılmak bu konuda atılacak etkili bir adımdır. Alınan sertifikalar ile kişiler uzmanlığını daha ileri seviyeye taşıyabilir ve bunun yanında finansı daha kapsamlı bir şekilde öğrenebilir. Finans uzmanlığı kapsamında kariyer yapmak adına çeşitli alanlara yönelmek mümkündür. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

–          Borsa

–          Banka – Yatırım bankacılığı

–          Finansal planlama

–          Finansal danışmanlık

–          Sermaye piyasası işlemleri

–          Kamu personeli olarak maliye bakanlığı – Hazine

Bu alanlardan birine yönelerek finans uzmanlığı konusunda daha ileri seviyelere ulaşmak ve bu alanda gerçek bir uzman olarak hizmet vermek mümkündür.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir