Mülakatta İşyerinden Ayrılma Sebebi Nasıl Açıklanmalı?

0

Son İşyerinden Ayrılma Sebebi Nasıl Açıklanmalı?

Son İşyerinden Ayrılma Sebebi Nasıl Açıklanmalı?

Mevcut iş yerinden ayrılan herkes daha sonraki iş başvurusu için gittiği görüşme içinde birtakım sorulara tabi tutulur ve sorunlardan en dikkat çekeni bir önceki işten ayrılma sebebinin ne olduğudur. Yeni bir iş başvurusu yapmak isteyen pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri de budur aslında. Son işyerinden ayrılma sebebi nasıl açıklanmalı? Genel olarak zor bir soru tipi olarak görülmesi iş başvurusu yapacak kişinin daha görüşmeye gitmeden stres altına girmesine neden olur. Bu nedenle bu ve buna benzer kritik sorulara önceden hazırlanmak ve cevap verme sırasında kendinden emin bir şekilde konuşmak önemlidir.

Son iş yerinden ayrılma sebebi açıklanırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle iş hayatının zorlu bir süreç olduğunu ve bu nedenle her ne oluşa olsun kişinin bulunduğu iş yerindeki çalışma arkadaşları ile iyi geçinmesi gerekir. Zor olsa da yapılması gereken ve mevcut işten sorunlu ayrılmamak adına bu husus önemlidir. İş yerinde size uymayan prosedürler ya da hakkınızın yendiğini düşündüğünüz anlar olabilir. Ancak bunlar başınızdaki patron ya da müdürünüzle münakaşa yapmanızı gerektirmez. Eğer memnun değilseniz, en kötü yapmanız gereken işten ayrılmak kadar basittir.

Diğer yandan başka bir iş görüşmesinde önceki işinizden nasıl ayrıldığınız sorulduğunda ve olumsuz bir ayrılık durumu varlığında kendinizi haklı hissediyorsanız, ne olursa olsun her şeyi açıklayın ve kaçamak sözler vermemeye çalışın. Her şeyi dürüstçe dile getirmeniz iş veren üzerinde olum etkiler yaratacaktır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir