Mülakatlarda adaylar ne tür sorularla karşılaşıyor?

0

Mülakatlarda adaylar ne tür sorularla karşılaşıyor?

Mülakatlar, adayın şirkete ve pozisyona ne kadar uygun olup, olmadığının değerlendirilmesi için yapılır. Dolayısıyla insan kaynakları adayın özellikle bu şirkete neden başvurduğunu merak eder. Şirkete başvuru sebebini öğrendikten sonra yine başvurduğu pozisyona ne kadar uygun olup, olmadığını sorgular. Bunu da teknik özelliklerini, yetkinliklerini, yeterliliklerini, bilgisayar becerisini, yabancı dil bilgisini sorgulayarak başlar.

Mülakatlarda Sorulan Sorular

Önce bu teknik bilgilerin üzerinden geçildikten sonra yetkinliklere sıra gelir. Bunun içinde genellikle kişinin hayal kurmasını, geleceğe dair fikirlerini sormak yerine, geçmişe dair sorular sorarız. Bu yetkinlik bazlı mülakattır.

Örn; “Hangi konuda daha başarılı olacağınızı düşünüyorsunuz?” Demek yerine, “Bize kariyer hayatınızdaki en büyük 3 başarınızdan bahsedin” diyerek, kişiden somut bilgiler elde ederiz.

Bunların yanında kurum kültürüne ne kadar uygun olabileceğini anlamaya çalışırız. Bu anlayabilme içinde; “Daha önce çalıştığınız şirkette en rahat ettiğiniz kurum kültürü nasıldı?” Bundan sonraki çalışacağı kişiyle anlaşıp, anlayaşamayacağını öngörmek içinde yine;

“Bir önceki şirketinizde, yöneticinizle nasıl bir çalışma şekliniz vardı?, Sizi en rahat ettiren tarafları neydi?, En sıkıntılı zamanlar nasıldı?, Bir çatışmanız varsa bundan bahsedebilir misiniz? Veya sizin en başarılı olduğunuzu düşündüğü yanlarınız nelerdi?” gibi sorular sorulabilir. Yine somuta indirgemek için, Son performans görüşmesindeki geri bildirimler sorulabilir. “Performans sonucunuz neydi?”, “Yöneticinizin size verdiği geri bildirimler nelerdi?”

Pozisyona uygun olup, olmadığını anlayabilmek için muhakkak sorulan sorulardan biri de; “Yaptığınız işte en keyif aldığınız, yönler nelerdi?” Kişi işi yaparken büyük motivasyonla yaptığı işlerde vardır, sevmeyerek yaptığı işlerde. Sonuçta meslek bir bütün. Bu da yine kişiyle ilgili ipuçları verebilir.

Burada mülakata gelen adayların şunlara dikkat etmesi gerekiyor; Her konuda herkes çok başarılı olamaz, dolayısıyla başarılı olduğunuz ve keyif aldığınız yönleri söylerken diğer yandan keyif almadığınız veya kendinizin daha gelişim alanları olduğunu düşündüğünüz yönlerinizi de dürüstlükle belirtmeniz hem insan kaynakları çalışanı arasından size daha çok güven duyulmasını sağlar, hem de daha samimi olgun değerlendirilmiş olursunuz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir