Mülakatın Olumsuz Geçtiğini Nasıl Anlarız

0

Mülakatın Olumsuz Geçtiğini Nasıl Anlarız

                Yaptığınız iş başvurusu sonrası, çağrılmış olduğunuz ilk görüşme de mülakat yapan kişiye ilk anda verdiğiniz izlenim oldukça önemlidir. Kapıdan içeri girişten itibaren, oturana kadar olan ilk dakikalar, mülakat yapan kişi ile sizin aranızda ki o bağın kurulmasında ciddi bir önem taşımaktadır. Böylelikle, hal ve hareketlerinize dikkat etmeniz, giyim kuşam özelliklerini ön planda tutmanız, jest ve mimikleriniz de yine bu konuda çok önemli bir yere sahiptir.

Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Elbette ki hangi sektörde mülakat olduğuna göre bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Mülakat esnasında, sektöre uygun olan teknik terimler ile açıklamalar yapmak ve cümle içerisinde gerekli durumlarda bu terimleri kullanmak, sizlere olan bakış açısını değiştirebilir. Elbette ki gereksiz kelime kullanımlarından söz etmiyoruz. Yerli ve yerinde olan doğru kelime kullanımları oldukça önemlidir.

Yine hizmet verilecek olan sektöre bağlı olarak, giyim kuşam oldukça önemli bir kavramdır. Resmi bir iş için görüşmeye gidiyorsanız eğer, klasik giyim tercih edilmelidir. Erkekler için, kumaş pantolon, gömlek, kravat ve ceket kombini her daim kurtarıcı olacaktır. Yine beraberinde bakımlı olmanız, saç ve sakallarınızın da düzenli olması, sizlere olan bakış açısını olumlu yönde etkileyecektir. Tabi ki, spor alanında bir görüşmeye gittiğinizde, ilk görüşme de yine resmi bir kıyafet ile gitmekte fayda olurken, olası fiziki değerlendirme testi içinde hazırlıklı gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Aslında ilk dikkat edilmesi gereken husus, mülakat yerine her daim zamanında gitmektir. Böylelikle o işe ne kadar önem vermiş olduğunuzu göstermiş olacaksınız. Geç kalınan bir mülakat için -1 ile başlamış olmanız kesindir.

Mülakat sizce nasıl değerlendirildi?

Peki, mülakatın iyi ya da kötü geçtiğini nasıl anlarsınız?

  • Mülakat süresi ve sorulan sorular

Sizi gerçekten işe almak istiyorsa ve sizde bir ışık görmüş ise mümkün olduğunca mülakatın olumlu olması adına, sorular soracaktır. Süreyi uzu tutacak ve sizi zorlayacaktır. Genel olarak kısa geçen mülakatlar olumsuz sonuç alsa da %100 verimli olan bir mülakat için kısa tutulmuşta olabilir.

  • Samimiyet

Sizinle konuşmalarında, akıcı bir tutum ve samimiyet sergilediyse, olumlu olma ihtimali yüksektir.

  • İşe başlama tarihi

Eğer ki genel sorulardan sonra, işe başlama tarihi gibi konular da görüşülüyorsa, muhtemelen olumlu bir cevap alabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir