Mülakat tüyoları!

0

basvuru_1-300x225

Mezun olduktan sonra iş aramak zorlu bir süreçtir. Fakat, özenle hazırlanmış bir CV, birgisayar kullanma yetenekleriniz ve güçlü bir iletişimle çözemeyeceğiniz bir sorun, kabul edilemeyeceğiniz bir iş yoktur.

Tecrübesi olmayan bir aday  olsanız bile rakipleriniz karşısında kendinizi öne çıkarabilirsiniz. Bunun için rakiplerinizden nasıl sıyrılabileceğinizi göstermek adına szler için ufak ama güçlü ipuçları hazırladık. Öncelikle iş deneyimi olmayan adayların staj deneyimleri ok önemlidir. Belli bir süre staj ayapmış olanlarla, hiç iş deneyimi olmayan adaylar arasında büyük farklar vardır. Bunun yanında mülakatta sergilediğiniz tavır, içtenlik ve kendiniz sunma beceriniz sizi yükseltecek diğer bir noktadır.

Referans olarak yazacağınız isimler , okuldaki hocalarınız, profesörler, akrabalar daha önce çalıştığınız yerde ki isimler size iyi bir öne izlenim kazandırır. Unutmayın, yazdığınız bu kişiler size ummadığınız kapılar açabilir. Diğer önemli bir noktada bilgisayar kullanma beceriniz. Artık bilindiği gibi firmalar her işlerini bilgisayar üzerinden yapıyorlar. Bunun için bilgisayar yeteneği tüm alanlarda istenen bir özelliktir. Bu alanda muhakkak kendinizi geliştirin

Başarı notlarınızı CV’ye ekleyin

CV’niz tüm başarılarınız gözükecek şekilde olmalı. Yazım hatası yapmaktan kaçının ve sade bir dille yazın. Uzun cümleler olmasın. Eğer okulda başarılıysanız notlarınızı ön plana çıkartın. Bu insan kaynakları için önemli bir noktadır.Başvurduğunuz firma hakkında araştırma yapın. Hatta özgeçmişinizi başvurduğunuz firmaya göre yapın.

Mülakatta sizin de söyleyebileceğiniz bir şeyler olsun

Mülakatta ne kadar heyecanlansanızda mutlaka içten ve samimi gözükmeye çalışın. Motivasyonunuzun yüksek olduğunu davranışlarınızla kanıtlayın. En basiti gülümseyin! Gülümsemek bir çok engeli aşmanıza yardım eder. Deneyimsiz olsanız da işi ne kadar istediğiniz belirtin ve sizin için ne kadar uygun bir iş olduğunu belirtin. Kafanızda hedefiniz belirleyin. Ne istediğini bilen bir aday kadar güçlüsü yoktur.  Ne yapıldığını bilip, o işi gerçekten istediğinizi kanıtlarsanız, firmanın size yatırım yapması kaçınılmaz olacaktır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir