Mühendisler nasıl CV hazırlamalı?

0

Mühendisler nasıl CV hazırlamalı?

Mühendisler nasıl Özgeçmiş hazırlamalı?

Özgeçmişiniz kendinizi pazarlama aracınızdır. Bilgi, yetenek ve tecrübelerinizi sergilediğiniz ve bunu sizi hiç tanımayan insanlara sergilediğiniz bir belgedir o yüzden her bir başvuru için ayrı bir çalışma gerektirebilir.

Özgeçmişinizi yazarken dikkat etmeniz gereken ilk husus, “dürüstlük”tür. Oraya sırf dikkat çekmek için yazdığınız masum bir yalan ileride o iş yerinde başınızın ağrımasına sebep olabilir.

Mühendis CV Hazırlama

  • Kendi durumunuz, beklentileriniz ve kariyer planlarınız ile başvurduğunuz pozisyon arasında bir bağlantı kurun. Kendinizi işveren yerine koyun ve kendinize dışarıdan bakın.
  • Adınıza vurgu yapın, ancak iletişim bilgilerinizi de açık adresinize kadar verin çünkü sizin nerede oturduğunuz bile iş başvurunuzda önemli. Eğer kabul edilirseniz şehir değiştiririm gibi bir esneklik payınız var ise belirtin.
  • Özgeçmişinizde amacınızı belirtmeniz önemli. Bunu da bir cümle ile belirtmeniz gerekiyor. Örneğin; deneyim kazanabileceğim ve bilgilerimi geliştirebileceğim bir kurum ile çalışmak istiyorum, o kurumun da siz olduğunuzu düşünüyorum, gibi bir cümle kurabilirsiniz.
  • Becerilerinizi eklerken özelleştirme yapın, hangi programı bildiğinizi onu ne kadar süredir kullandığınızı ve onda ne derecede tecrübeli olduğunuzu belirtin.
  • Okurken yaptığınız projelerden, tezinizden bahsedin. Tabi eğer başvurduğunuz pozisyon ve firmanın sektörü ile alakalı ise.
  • İş tecrübelerinizi yazarken firma adı, firmanın bulunduğu şehir, sizin hangi departmanda çalıştığınız ve ne kadar süre çalıştığınız gibi bilgileri de ekleyin. Burada işin tanımı da önemli. Çalıştığınız pozisyonda tam olarak ne yaptığınızı açıklayın.
  • Mühendisler için önemli olan “projelerdir”. Projelerinizden bahsederken kendinizi abartmayın, bütçe ile projenin süresi arasındaki ilişkiyi kurmaya özen gösterin.
  • Tüm bunları yaparken edilgen cümleler kurun. Yani, bu projede çalıştım demek yerine, yapıldı, yönetildi gibi eylem cümlelerini tercih edin.
  • Referans yazacağınız kişilere mutlaka önceden haber verin. En fazla 2 referans yazmanız yeterlidir. Referans verilen kişilerin iletişim numaraları, çalıştıkları kurum ve pozisyonları da belirtilmelidir.

Mühendisler için hazırladığımız yazılar

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir