Mübaşir Maaşı 2017

0

Mübaşir Maaşları Ne Kadar 2017

Mübaşir nedir?

Mübaşir, mahkemelerde ve duruşmalarda görev almaktadır. Mübaşirler, mahkeme salonlarına çağrılacak kişi ve tanıkları, çağırmak ile görevli olan kişidir. Bunun yanı sıra, yargıç ne buyurursa onu yerine getirmek ile görevli olan kişi olarak adlandırılabilir. Bunlar ile birlikte, mübaşirlerin bir diğer görevi de mahkeme salonlarına belge getirip, götürmek ile görevli olduğu bilinmektedir.

Mübaşir’in Görevleri nelerdir?

Birkaç görevi yukarıda ki gibi olurken, aşağıda maddeler halinde sıralanmış olan bilgilerde, asıl görevleri arasında yer alır.

  • Duruşma sonrasında, duruşmaları sıraya koymak ile görevlidir
  • Dosyaları hâkimin incelemesine yardımcı olur ve eksiksiz olarak hazır eder
  • Postalanacak olan evrakları üstlenerek, postalama işlemlerini yapar
  • Zabıt kâtibi ve hâkime yardımcı olur, beraber keşfe çıkarak, beraber çalışırlar
  • Zabıt katibinin hazırladığı evrakları hâkime götürerek, incelemesini sağlar
  • Dosyaların, evrakların ve diğer belgelerin, imzalanması için getir- götür işlemlerini de üstlenerek, genel görevleri bunlar ile sınırlı olmaktadır. Elbette ki yine bunların yan ısıra, hâkim ve savcının istek ve ihtiyaçlarına yönelik başka görevleri de mümkün olabiliyor.

Mübaşir maaşları nelerdir?

2016 yılı verilerine göre, Mübaşir maaşları 2.347 TL gibi bir maaş ile göreve başlamaktadır. 2017 yılında ise alınan %3 zam ile birlikte, totalde 108 TL bir fark getirilerek, diğer değerlerde eklenerek 2689 TL bir maaş elde edilmiştir.  Enflasyon farklarına göre her yıl maaşlarda değişiklik görmek mümkündür.

Diğer meslek grupları ne iş yaptıkları ve ne kadar maaş aldıkları hakkında bilgilere de diğer içerikler dahilinde ulaşabilirsiniz.

Diğer Mesleklerin Maaş Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz?

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir