MSÜ Spor Mülakat Soruları

0

MSÜ Nedir?

15 Temmuz hain darbe girişimi sonucu yeniden şekillendirilmeye çalışılan Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir yandan astsubay ve subay alımları sürerken diğer yandan da kapatılan harp akademileri ve astsubay meslek yüksek okulları yerine açılan Milli Savunma Üniversitesine öğrenci alımları için geri sayım başladı.

MSÜ Nasıl Olunur?

Bilindiği gibi artık Mili Savunma Bakanlığına bağlı Kara, Hava ve Deniz kuvvetleri personeli olarak görevlendirilecek adayların Mili Savunma Üniversitesinden mezun olmaları gerekiyor.

Askeri CV Örneklerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

MSÜ Mülakatı

Başvurulardan sonra uygulanan yazılı sınavda yeterli puanı alıp, spor mülakatlarını başarıyla geçen adaylar güvenlik soruşturmasının ardından eğitim aşamasına başlarlar. Eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar silahlı kuvvetlerin astsubay ve subay kadrolarında hizmet verirler.

MSÜ’ye Girmek için Gerekli Şartlar

Bildiğiniz üzere 15 Şubat 2018 tarihinde başvurular tamamlanmış ve 18 Mart 2018 tarihinde de 135 dakika süren bir sınav uygulanmıştır. Bir sonraki süreç ise bu aşamalarda gerekli başarıyı gösteren adaylar için fiziki yeterlilik aşaması. Bay ve bayan adaylar için farklılık gösteren spor mülakatında 5 farklı testten geçecek adaylar için belirlenen kurallar farklıdır. Barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 m. koşudan oluşmakta. Adayların bu 5 branştan en az 4’ünden 1(bir) puan alması gerekiyor.2 veya daha fazla branşta 0(sıfır) alan yani puanı hesaplanamayan fizik yeterlilik puanı hesaplanmaksızın elenir.

MSÜ Spor Mülakatı

Adayların 5 branştan alacağı puanların toplamı fizik yeterlilik puanını belirler. 1 defaya mahsus puan alamadığı branş ve branşlardan itiraz etme hakları vardır. Bayan askeri adaylar için barfikste açık tutuşta bekleme inin minimum 30-35 saniye, durarak uzun atlama için minimum 150-154 cm.  mekik için 1 dakikada 15 mekik çekmeleri ve 400 metre koşusunu minimum 01.39 da tamamlamaları gerekiyor.

Tüm Askeri Mülakat Sorularına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir